Zielono mi! Rośliny w biurze coworkingowym


Jeśli uważasz, że obecność roślin w biurze coworkingowym jest bez znaczenia, to jesteś w błędzie. Przebywanie wśród piękna natury jest ważne i potrzebne, aby pracujący mógł się odprężyć i zregenerować zmęczone oczy. Dzięki obecności roślin w miejscu pracy możemy się poczuć bezpieczniej, co z kolei wpływa na to, że nasza praca staje się bardziej wydajna. Ponadto sama atmosfera biura staje się bardziej przyjazna, miła dla oka oraz bardziej ciepła. W dodatku warto pamiętać, że rośliny sprzyjają nawilżaniu powietrza w biurze.

Gatunki roślin, które powinny znaleźć się w biurze

Warto mieć na uwadze, że są konkretne rośliny, które najlepiej spełniają swe funkcje właśnie w środowisku biurowym. Istotne jest, aby nie były to kwiaty, które są podatne na błędy pielęgnacyjne i które nie wymagają przesadnie dużej opieki. Jedną z propozycji może być aspidistra wyniosła, czyli tzw. żelazny liść, która nie potrzebuje jej częstokrotnego przesadzania. Warto również wziąć pod uwagę sansewierie, które zwykle nie chorują i nie cierpią z powodu niedoboru światła oraz wody. Podobnie wygląda pielęgnacja rośliny o nazwie skrzydłokwiat, która dodatkowo bardzo efektywnie prezentuje się w przestrzeni biurowej. Z uwagi na pochłanianie szkodliwego benzenu lub trójchloroetylenu, warto wziąć również pod uwagę figowiec benjamiński. Uspokajająco i oczyszczająco działa także zamiokulcas zamiolistny. Aby oczyścić powietrze z amoniaku, znajdującego się w drukarkach i monitorach, można zainwestować w palmę koralową, w wężownicę, w zroślichę stopowcową lub w paprotkę.

Ciekawym gatunkiem jest również figowiec sprężysty. Nie tylko stanowi doskonałą oprawę wizualną dla biura, ale też pięknie rozkwita bez obecności światła słonecznego oraz przy niewielkiej ilości wody. Inną rośliną, która nie wymaga od nas szczególnej opieki jest szeflera. Co istotne, pomaga ona nawilżać biurowe powietrze oraz ujemnie jonizuje. Pamiętajmy, że wszystkie te rośliny pomagają produkować tlen. Wśród pozostałych roślin, które powinny znaleźć się w biurze, można wymienić: bluszcz pospolity, cissusy, zielistkę, fikusy, draceny, hoję, kaktusy, begonie, gerbery, wrzosy bądź róże.

 odprężające kwiaty

Choć zwykle stężenie szkodliwych substancji w biurach nie jest zbyt wysokie, to pamiętajmy, że wielogodzinne przebywanie przed ekranem komputera nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz nie jest bez znaczenia, gdy chcemy utrzymać wewnętrzną równowagę. Warto mieć na uwadze, by kwiaty pasowały całościowo do wystroju biura, by nie kłóciły się z jego wnętrzem. Z praktycznego punktu widzenia można zauważyć, że część roślin, zwłaszcza tych wysokich, pomaga na zachowanie zdrowego dystansu pomiędzy poszczególnymi miejscami pracowniczymi, co z kolei sprzyja skupianiu się na pracy.

Odprężająca zieleń kwiatów

Choć nie wszyscy są tego w pełni świadomi, to obecność zieleni wpływa na nas niezwykle odprężająco i kojąco. To kolor łagodności, który pomaga się wyciszyć, zebrać myśli, poprawić samopoczucie. A samemu wnętrzu dodaje atmosfery ciepła, bezpieczeństwa i przytulności. Zieleń kwiatów koi nasze nerwy, pomaga wchodzić w stan tzw. równowagi wewnętrznej, symbolizuje harmonię i spokój. Poza tym – jakże ważny jest także aspekt wizualny, czysto zewnętrzny. Biuro, które jest zaopatrzone w rośliny, które kojarzy się z kojącą zielenią, jest znacznie lepiej odbierane nie tylko przez jego pracowników, ale również przez potencjalnych klientów. Co ciekawe, część roślin tłumi także hałasy! Rośliny oczyszczają również z kurzu i zanieczyszczeń oraz chronią przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego na nasze zdrowie.

rośliny w pracy

Wpływ roślin na naszą pracę

Skoro obecność roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie przebywających w ich otoczeniu, to nietrudno się domyślić, że efekty ich pracy są lepsze. Okazuje się, że pozytywny wpływ zielonych przyjaciół na wilgotność powietrza, usuwanie zanieczyszczeń oraz ich produkcja niezbędnego do życia tlenu powodują, że poprawia się nasze samopoczucie, a co za tym idzie – działamy i myślimy bardziej kreatywnie i produktywnie. W otoczeniu roślin pracownicy czują się mniej zestresowani, co również poprawia jakość ich pracy. Obecność roślin w biurze zapobiega bólom głowy, nerwobólom, zmniejszeniu koncentracji, pojawieniu się uczucia osłabienia oraz rozkojarzeniu. Im spokojniejszy jest pracownik, tym bardziej zwiększa się jego szansa na powodzenie zawodowe. Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wywnioskowano, że pracownicy, którzy mają możliwość realizowania swej pracy w obecności żywych roślin, są bardziej zadowoleni ze swojej pracy i chętniej przebywają w miejscu pracy. Naprawdę jest istotne, by w miejscu pracy, czyli w miejscu codziennego, wielogodzinnego przebywania – znajdowały się rośliny. Ponadto, praca w obecności zielonych przyjaciół jest nie tylko bardziej efektywna i wydajna, ale również znacznie przyjemniejsza. Choć teoretycznie postawienie kilku doniczek w biurze to drobna zmiana naszego otoczenia, to warto to zrobić, by poprawić swoje zdrowie, samopoczucie oraz podnieść jakość wykonywanej pracy.