Własna przestrzeń, własny biznes

W karierze każdego freelancera przychodzi taki moment, kiedy praca we własnych czterech kątach staje się prawdziwym utrapieniem. Domownicy, zwierzęta domowe, sąsiedzi, natrętni telemarketerzy – to ledwie kilka pozycji z długiej listy czynników, które realnie wpływają na obniżenie poziomu wydajności pracy. Rozwiązanie tego problemu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. 

Coworking, czyli idea wspólnej pracy, jest stosunkowo młodym zjawiskiem. Pomysł ten narodził się w 2005 roku za oceanem i bardzo szybko został podchwycony także w Europie i Azji. Dziś coworking notuje niezwykle dynamiczny rozwój niemal na całym świecie, a rynek polski nie stanowi tu wyjątku. Choć już sama nazwa wskazuje, że podstawą funkcjonowania tego typu obiektów jest udostępnianie przestrzeni typu open space, to w praktyce okazuje się, że jest to ledwie część portfolio firm coworkingowych. Oferta jest z reguły na tyle elastyczna, że bez najmniejszego problemu można ją dostosować zarówno do potrzeb freelancerów, jak i początkujących przedsiębiorców i startupowców. 

Biuro czy stolik z krzesłem? – rodzaje miejsc w coworking space

Należy wyraźnie zaznaczyć, że oferta biur coworkingowych nie jest kierowana wyłącznie do wolnych strzelców. Z dobrodziejstw tego typu obiektów korzystają też początkujące przedsiębiorstwa, jak również znacznie bardziej doświadczeni gracze świata biznesu (np. w trakcie organizacji filii firmy). Ilu użytkowników, tyle potrzeb. Na szczęście dobrze zorganizowane biuro jest w stanie zaspokoić je wszystkie. 

Podstawową usługą, poniekąd stanowiącą fundament działalności biur, jest wynajem biurek we wspólnej przestrzeni typu open space. Można powiedzieć, że to właśnie stąd wypływa cała esencja idei wspólnej pracy. Open space to nic innego jak sporych rozmiarów sala, w której ustawione są biurka, czyli w tym przypadku – stanowiska pracownicze. Ścianki działowe? Boksy? Nic z tych rzeczy.

biurko freelancera

Wiele biur coworkingowych oferuje także wynajem odseparowanych pomieszczeń. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. biurami serwisowanymi. Pod tym pojęciem należy rozumieć kompletnie wyposażone pomieszczenia, do których można „wprowadzić się” właściwie od razu po podpisaniu umowy. O wyposażenie w postaci mebli i niezbędnego sprzętu troszczy się najemca, czyli w tym przypadku – biuro coworkingowe. Cechą charakterystyczną jest tu sam model wynajmu. W przeciwieństwie do tradycyjnych obiektów biurowych, umowy podpisywane są na kilka godzin, dni lub tygodni. Rzecz jasna okres wynajmu może zostać przedłużony. 

Profesjonalne biura coworkingowe mają w swojej ofercie także sale konferencyjne. Tego typu obiekty najczęściej nie są wynajmowane na okres dłuższy niż kilka dni, co wynika z ich specyfiki. Sala konferencyjna jest miejscem idealnym do przeprowadzenia zebrania ze współpracownikami lub spotkania z grupą klientów, praca ciągła nie jest jednak jej przeznaczeniem.

Czym kierować się poszukując miejsca w biurze na godziny?

Open space czy odseparowane pomieszczenie? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Freelancerzy trudniący się najróżniejszymi profesjami najczęściej decydują się na wynajem biurka. Takie rozwiązanie jest oczywiście znacznie tańsze od prywatnego pomieszczenia, nie można jednak powiedzieć, że czynnik finansowy w każdym przypadku jest kwestią decyzyjną. Wspólna przestrzeń pozwala na przebywanie w towarzystwie innych specjalistów, co działa niezwykle motywująco i inspirująco. Oddzielne pomieszczenia są im potrzebne wyłącznie w trakcie realizacji projektu, który wymaga bardzo intensywnego skupienia. 

Na wynajem osobnych biur zazwyczaj decydują się początkujący przedsiębiorcy, których w początkowej fazie działalności nie stać na wynajęcie biura, które mogłoby stanowić stałą siedzibę dla ich firmy, a potrzebują reprezentacyjnego pomieszczenia. W tej sytuacji biuro serwisowane stanowi najlepszą alternatywę. W tym przypadku jedynym wydatkiem jest koszt wynajmu pomieszczenia i ewentualnych usług dodatkowych. Odpadają natomiast wydatki na personel pracowniczy i wyposażenie biura. Kolejna rzecz, umowa wynajmu takiego lokalu podpisywana jest na krótki okres czasu, co w praktyce okazuje się ogromnym udogodnieniem.

W przypadku Sali konferencyjnej zasada jest bardzo prosta – wynajmujemy adekwatnie do potrzeb. Z takiego pomieszczenia chętnie korzystają nie tylko przedsiębiorcy i startupowcy, ale także freelancerzy, którzy od czasu do czasu spotykają się z klientami także poza przestrzenią wirtualną. 

komfort pracy

Komfortowe miejsce w biurze coworkingowym

Pomimo skrajnie różnego charakteru, każda z wymienionych wyżej opcji wykazuje jeden wspólny mianownik, którym jest komfort. Tego typu biura dokładają wszelkich starań, żeby każdy coworker mógł pracować w doskonałych warunkach. Open space oferuje najemcom odpowiednio przestronne biurka, lampkę, ergonomiczny fotel oraz dostęp do sieci Wi-Fi. 

Najemcy biur serwisowanych mogą skorzystać z umeblowanego pomieszczenia, w którym nie brakuje też podstawowych narzędzi do pracy biurowej. Oprócz tego oferowane są usługi dodatkowe, jak choćby obsługa korespondencyjna, recepcyjna czy sekretarska. 

Każdy z coworkerów ma dostęp do strefy relaksu, w której można napić się kawy, herbaty lub wody (napoje zwykle dostępne są bez żadnych ograniczeń ilościowych), odpocząć i swobodnie porozmawiać.