Pomieszczenia biurowe dla wolnych zawodów

Coworking to szansa na indywidualną lub wspólną pracę w wynajętym pomieszczeniu biurowym. To oferta adresowana przede wszystkim dla osób, które wykonują wolne zawody - informatyków, architektów, grafików, copywriterów, designerów i nie tylko. Formuła działalności może być w tym przypadku różna. Najczęściej jest to pomieszczenie z biurkami oraz niewielkie zaplecze socjalne. Laptopa czy telefon trzeba przynieść samemu. Oferowany jest natomiast dostęp do wysokiej klasy urządzeń biurowych czy szybkiego Internetu. Niekiedy też Biuro Coworkingowe Kraków udostępnia sale konferencyjne i zapewnia możliwość uczestniczenia w szkoleniach biznesowych.

Główną grupą docelową biur coworkingowych są freelancerzy - osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, często pracujące w sposób zdalny, które tylko od czasu do czasu muszą osobiście spotkać się z klientem. Są to przede wszystkim korektorzy tekstów, projektanci, informatycy i tłumacze. W miejscach tego typu podstawą jest biurko, dostęp do Internetu, zaplecze socjalne oraz obsługa korespondencji. Większość biur coworkingowych działa na zasadzie biurka w przestrzeni open-space.

Coworking office zawitał do Polski

Do Polski coworking office ( z ang. wspólna praca) dotarły pod koniec roku 2010. Pomysł na ten styl pracy powstał natomiast w roku 2005 w San Francisco i szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Już w chwili obecnej w kraju funkcjonuje z powodzeniem kilkadziesiąt biur tego typu mieszczących nawet tysiąc stanowisk pracy. Rynek rozwija się więc dość dynamicznie. Biuro Na Godziny Kraków to jednak nie tylko biurka, ale też i sale spotkań czy miejsca wypoczynkowe.

Przeciętne biuro coworkingowe liczy od ośmiu do dziesięciu biurek i posiada jedną salę konferencyjną. Miejsca takie gromadzą przede wszystkim freelancerów i osoby pracujące zdalnie. Za kilkaset złotych miesięcznie mają one dostęp do biurka, telefonu, sali spotkań oraz Internetu. Biurko można jednak wynająć na część etatu lub nawet na jeden dzień. To szansa dla tych, którym praca w domu z różnych względów wydaje się mało komfortowa. Biuro coworkingowe jest tańszym rozwiązaniem niż samodzielnie wynajmowanie lokalu, a ponadto pozwala na kontakt z ludźmi zajmującymi się niekiedy podobnymi rzeczami. Coworking pozwala więc także na nawiązywanie kontaktów biznesowych.

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach popularność coworkingu będzie dalej rosnąć. W dobie spowolnienia gospodarczego taka forma organizacji pracy staje się bowiem coraz bardziej atrakcyjna. Nie wymaga przede wszystkim podejmowania długoterminowych zobowiązań, jest dość tania, a ponadto umożliwia szybki rozwój działalności. Wynika to głównie  z ułatwionego kontaktu z inwestorami czy ewentualnymi partnerami.

biuro coworkingowe

Główna idea coworkingu

Coworking to jedyna w swoim rodzaju idea "wspólnego pracowania", która dedykowana jest przede wszystkim freelancerom (wolnym strzelcom), którzy z założenia pracują samotnie. W ramach coworkingu spotykają się oni jednak w jednym miejscu, aby niezależnie, ale w atmosferze mobilizującej i kreatywnej, korzystać z wspólnej przestrzeni i urządzeń biurowych. Biura coworkingowe za sprawą swojej elastyczności mogą być doskonałym miejscem pracy dla tzw. mikroprzedsiębiorstw.

Według analiz Głównego Urzędu Statystycznego już co piąty Polak jest szefem sam dla siebie i nie pracuje w firmie oferującej dostęp do biura. Freelancerzy i mali przedsiębiorcy tymczasem szukają odskoczni od monotonnej pracy we własnym domu i coraz częściej skłaniają się ku opcji współdzielenia przestrzeni z innymi, podobnymi do nich osobami. Coworking to zazwyczaj biuro z sekretariatem, obsługą kancelaryjną, wyposażone w urządzenia biurowe, oferujące sale konferencyjne, pozwalające nawet na odbycie spotkania biznesowego czy wygłoszenie prezentacji. To jednak przede wszystkim miejsca nawiązywania nowych znajomości i wymiany doświadczeń zawodowych. Biuro na godziny jest rozwiązaniem dla osób początkujących w biznesie, które na danym etapie działalności nie są w stanie wynająć własnego lokalu i jest to dla nich zbędne. Coworking stał się naturalną odpowiedzią na potrzeby małych przedsiębiorców. Z przeprowadzonych badań wynika, że większość właścicieli niewielkich firm nie posiada miejsca odpowiedniego do przyjmowania kontrahentów i klientów. Tylko co trzeci dysponuje własnym biurem przygotowanym do odbywania spotkań biznesowych. co piąty przedsiębiorca spotyka się z partnerami i klientami w kawiarniach czy restauracjach.

Ideą coworkingu było również zmniejszenie kosztów najmu i ułatwienie młodym osobom zorganizowania własnej działalności gospodarczej. To szczególnie istotne w przypadku freelancerów, którzy działają w pojedynkę. W ich przypadku koszt wynajmu całego, nawet niewielkiego lokalu, tylko dla siebie jest ogromnym kosztem. Tymczasem dzięki coworkingowi mogą oni wynająć przestrzeń biurową nawet na godziny. Płacą tylko za czas, w którym przebywają w biurze coworkingowym. Do swojej dyspozycji mają to co najważniejsze - biurko, Internet oraz niezbędne urządzenia biurowe.

biuro na godziny

Wynajem biura na godziny – zalety

Wynajem biura na godziny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to znaczna oszczędność pieniędzy. Zawsze współdzielenie przestrzeni jest rozwiązaniem tańszym niż samodzielny wynajem jakiegokolwiek lokalu. Znikają również koszty urządzenia biura i jego wyposażenia. Ze sprzętu i wszystkich wysokiej jakości urządzeń można korzystać zasadniczo do woli.

Coworking umożliwia również większe skupienie się na pracy. To właściciele biura coworkingowego zajmują się jego eksploatacją oraz zaopatrzeniem, a więc do ich obowiązków należy to, aby w biurze nie zabrakło papieru do drukarki czy kawy w części socjalnej. Korzystanie z własnego biura, nawet na godziny wpływa bardzo pozytywnie na budowanie swojego wizerunku jako profesjonalisty. Poza tym pozwala na podjęcie współpracy z w każdej chwili z innymi użytkownikami danej przestrzeni.

Biura coworkingowe to szansa na oddzielenie strefy domu od strefy pracy dla osób zajmujących się na co dzień pracą zdalną lub freelancerów. Zazwyczaj skutkuje to pozytywnie dla każdej z tych dwóch stref. Przebywanie z innymi ludźmi, którzy wykonują swoje obowiązki sprzyja mobilizacji i motywacji do wykonywania własnej pracy. Pozwala też przede wszystkim na nawiązanie nowych znajomości, które w przyszłości mogą zaprocentować.Co ciekawe, przeprowadzone w roku 2012 w ramach Global Coworking Survey, badania wykazały, że 7 na 10 osób pracujących w coworkingu stwierdziło, że dzięki temu ich kreatywność oraz standard pracy znacząco wzrosły. Przestrzeń coworkingowa dostarczała im bowiem nowych bodźców pozwalających na budowanie nawyków produktywnego i twórczego działania.

Przy tym wszystkim coworking zachowuje najważniejsze zalety freelancingu. Są to niezależność (praca kiedy się chce i z kim się chce), wolność (z biurem można związać się nawet na jedną godzinę, nie obowiązują żadne długoterminowe umowy) oraz miła atmosfera. Coworking w żadnym wypadku nie przypomina klasycznego biura korporacyjnego.