Przyjazna atmosfera w coworking space

Coworking  (z ang. współpraca) to w zasadzie możliwość wynajęcia biurka w specjalnym, większym biurze obok szeregu innych osób. Firmy coworkingowe oprócz miejsca do pracy oferują oczywiście także szereg innych udogodnień.

Coworking w chwili obecnej cieszy się dużą popularnością w USA i na Zachodzie. W samym Berlinie funkcjonuje niemal 200 takich biur. Pomysł na taki sposób pracy powstał w roku 2005 w San Francisco. Jego autorem był programista Brad Neuberg poszukujący alternatywy dla standaryzowanych centrów biznesowych i mało ciekawej pracy w domu. Coworking to bowiem nie tylko zmiana otoczenia, ale i wspólna rozmowa, motywowanie się i zawodowa pomoc. Szybko miejsca tego typu zaczęły powstawać w całym Stanach Zjednoczonych i Europie.

W biurach coworkingowych spotkać można freelancerów (grafików, programistów, designerów), pracujących studentów, a nawet pracowników zagranicznych korporacji realizujących wyjazdowy projekt. Dzięki temu nie trzeba wynajmować osobnego lokalu. To także doskonały pomysł w przypadku początkujących start-upów.

Możliwość wspólnej pracy i wymiany doświadczeń

Coworking to przede wszystkim swego rodzaju społeczność ludzi kreatywnych, którzy chcą rozwijać swoje pomysły. Praca we wspólnej przestrzeni daje im możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń. To też szansa na znalezienie osób do wspólnego realizowania określonych przedsięwzięć czy weryfikowania swoich pomysłów.

Biura coworkingowe swoim klientom oferują przestrzeń biurową wyposażoną  w profesjonalne urządzenia (druarki, kserokopiarki), a także przestrzeń do spotkań, w tym również licznych szkoleń czy konferencji. To co wyróżnia tego typu miejsca to fakt, że spotykają się tam przedstawiciele różnych branż i środowiska zawodowych. To chyba główna i najważniejsze zaleta coworkingu. Zakłada on bowiem, że osoby korzystające ze wspólnej przestrzeni, profesjonaliści w swoich dziedzinach mają możliwość rozwoju zawodowego, wymiany doświadczeń oraz generowania nowych pomysłów poprzez wzajemne wykorzystywanie swojej obecności. Dlatego też w biurach coworkingowych niezwykle ważną rolę odgrywają miejsca wspólne np. kuchnie wyposażone w duże stoły itd. Stwarzają one bowiem możliwość integracji, dyskusji, rozmów i bliższego poznania się. To odrobina relaksu, ale jednak spędzona w miejscu pracy, którą można wykorzystać na efektywną wymianę pomysłów czy doświadczeń.

praca w biurze na wynajem

Dzielenie się wiedzą między startup-ami w biurze na godziny

Na świecie i w Polsce rynek pracy ulega zmianom. Przede wszystkim przybywa freelancerów, rozwijają się też prężnie start-upy. Dla nich doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z coworking space, czyli praca we wspólnej przestrzeni. W ten sposób można pracować zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Biura voworkingowe oprócz dość niskich kosztów  wynajmu oferują też dostęp do infrastruktury. Dlatego też ich popularność cały czas rośnie.

Biuro na godziny to jednak nie tylko praca, ale również możliwość przebywania z innymi ludźmi i budowanie z nimi relacji. Dla zdecydowanej większości użytkowników coworking space (ponad 60%) najważniejsze jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Wiele z nich w coworkingu widz też szansę na zdobycie nowych zleceń i nawiązanie nowych kontaktów zawodowych. Zyskują na tym nie tylko freelancerzy, ale tez i start-upy.

Biura na godziny najczęściej posiadają również specjalne przestrzenie przeznaczone do "burzy mózgów"  oraz strefy relaksu. W chwili obecnej do lamusa odchodzą już powoli zamknięte, niewielkie przestrzenie. Preferowane są raczej rozległe open space'y znajdujące się w miejscach korzystnych pod względem logistycznym np. centra miast. Nawet krótka rozmowa w kuchni przerodzić się może w dłuższa współpracę czy wymianę przydatnych doświadczeń.

Biuro coworkingowe – miejsce pracy młodych ludzi

Z biur coworkingowych korzystają jak dotąd najczęściej młodzi ludzie w przedziale wiekowym 24-35 lat. To właśnie oni dostrzegają bowiem najwięcej zalet takich miejsc pracy:

 

  • korzystne warunki do wykonywania swoich obowiązków,
  • stosunkowo niskie koszty wynajmu,
  • wysoki komfort pracy,
  • towarzystwo innych osób z tej samej lub pokrewnej branży.
  •  

Na zachodzie coworking nierozwerwanie związany jest z ideą inkubatorów, czyli projektów udzielających realnego wsparcia osobom młodym, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową. W Polsce jest nieco inaczej. Jednak biura na godziny wciąż skierowane są przede wszystkim do ludzi wchodzących dopiero na rynek. Należą do nich młodzi przedsiębiorcy oraz freelancerzy (graficy, programiści, designerzy, copywriterzy). Coraz częściej na korzystanie z biur coworkingowych decydują się też młode start-upy. Są to więc osoby, którym do pracy wystarczy laptop z dostępem do Internetu. Ponadto młode osoby lubią przebywać w większym gronie osób, co działa na nie motywująco. Nie przeszkadza się wiążący się z tym naturalnie większy hałas i zamieszanie. To też szansa na wynajęcie własnej przestrzeni biurowej  w stosunkowo niskiej cenie, co normalnie byłoby niemożliwe.