Samorozwój w biurze coworkingowym

Coworking (z ang. współpraca) to szansa na wynajęcie biura obok szeregu innych osób. Oprócz tego firmy coworkingowe swoim klientom oferują także i inne udogodnienia. Popularność tej formy pracy od momentu jej wynalezienia w roku 2005 cały czas rośnie. Najczęściej korzystają z niej freelancerzy z różnych dziedzin, pracownicy zagranicznych korporacji realizujący wyjazdowe projekty oraz co raz częściej początkujące start-upy.

Coworking to jednak nie tylko miejsce do pracy, ale przede wszystkim społeczność ludzi kreatywnych. Praca w jednej przestrzeni to szansa na nawiązanie nowych kontaktów i wymianę wzajemnych doświadczeń. Można w ten sposób bez problemu znaleźć osoby do realizowania wspólnych przedsięwzięć. To główna i najważniejsza zasada coworkingu. Specjaliści w swoich dziedzinach mają dzięki temu możliwość rozwoju zawodowego i generowania nowych pomysłów. Bardzo ważną rolę w tego typu miejscach odgrywają więc części wspólne - strefy relaksu czy kuchnie. Stwarzają atmosferę sprzyjającą integracji, dyskusji i samorozwojowi.

Wirtualne biuro, możliwość pracy skąd chcesz

Wirtualne biura powstają coraz częściej razem z biurami coworkingowymi i są z nimi nierozerwalnie związanie. Coworkerzy chętnie decydują się na przekazanie im swoich obowiązków dotyczących m.in. administrowania dokumentami, przesyłaniem przesyłek czy obsługi przestrzeni coworkingowej. Nie tracą w ten sposób  czasu i mogą w pełni skupić się na swoich obowiązkach zawodowych. To oszczędność czasu i pieniędzy. Wirtualne biuro to też propozycja dla firm, nowych i tych z dłuższym stażem. Polega ona bowiem na zasadzie rejestracji działalności pod adresem e-biura. To szansa na uzyskanie prestiżowego adresu, który można umieścić na swojej stronie internetowej czy wizytówkach. Dlatego też zdecydowana większość wirtualnych biur mieści się w najbardziej reprezentacyjnych rejonach miasta. Przedsiębiorcy i coworkerzy mogą tymczasem w spokoju wykonywać swoje obowiązki gdziekolwiek tylko chcą i kiedy chcą.

Wspólna praca i pomoc specjalistów

Jedną z głównych zalet coworkingu jest to, że wspólna praca niezwykle motywuje do działania. W biurach coworkingowych można poznać specjalistów z różnych dziedzin, mniej lub bardziej pokrewnych i nawiązać długotrwałe relacje biznesowe, co procentować może w przyszłości. W razie problemów zawsze można zapytać lub poprosić kogoś o pomoc w rozwiązaniu swego problemu lub zaopiniowaniu pomysłu. Korzystać na tym mogą zarówno freelancerze (graficy, programiści, designerzy) jak i przedsiębiorcy czy członkowie start-upów. Wymiana doświadczeń zawsze jest w cenie.

Klienci wirtualnych biur nie muszą się natomiast martwić już w zasadzie o nic i skupić mogą się na wykonywaniu swojej pracy. E-biura w chwili obecnej oferują swoim użytkownikom kompletną obsługę administracyjną oraz pomoc w zakresie prawa czy księgowości. 

praca zdalna

Możliwość prowadzenia wirtualnego biznesu

Wirtualne biura (e-biura) są usługą pozwalającą na całkowity outsourcing obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa czy firmy w określonym miejscu. To więc ogromna szansa na redukcję kosztów związanych np. z wynajęciem własnego lokalu biurowego czy zatrudnieniem dodatkowych pracowników administracyjnych. E-biura rejestrują firmy pod swoim adresem, a ich pracownicy czy właściciele pracować mogą gdzie tylko chcą korzystając przy okazji z prestiżu, z jakim związane jest posiadanie firmy w centrum miasta itd

W chwili obecnej wirtualne biura zapewniają swoim klientom wiele różnego rodzaju usług - odbieranie telefonów, obsługę skrzynki mailowej, przechowywanie dokumentacji, prowadzenie księgowości  czy wsparcie informatyczne i prawne. Pozwala to na założenie własnej działalności gospodarczej przy jak najniższych realnych  kosztach. Wiele e-biur połączonych jest też w chwili obecnej z biurami coworkingowymi umożliwiającymi wynajęcie własnej przestrzeni biurowej czy niewielkiej sali konferencyjnej na określony okres czasu (nawet na jedną godzinę).

Zawsze czekające - własne miejsce w coworkingspace

Miejsce przy biurku w coworking space wynająć można zawsze i na ile się chce, nawet na godzinę czy dwie. Przestrzeń biurowa wyposażona jest oczywiście we wszystkie niezbędne  urządzenia biurowe - drukarki, faksy oraz w przestrzeń przeznaczoną do odbywania się szkoleń czy konferencji. Coworking to opcja dla wszystkich, nie ma tutaj ograniczeń wiekowych czy zawodowych. Z opcji tej korzystają jednak najczęściej ludzie młodzi - freelancerzy (graficy, programiści, designerzy, copywriterzy), pracujący studenci, młodzi przedsiębiorcy i start-upy wchodzące na rynek. Wspólne przebywanie w jednym miejscu to szansa na nieustanny rozwój zawodowy, wymianę doświadczeń i nie tylko. Dlatego też bardzo ważnym elementem każdego biura coworkingowego jest strefa wspólna np. kuchnia czy specjalna strefa relaksu z kanapami. To miejsca przeznaczone do rozmów, integracji, bliższego poznania się i wymiany doświadczeń zawodowych. W ten sposób można nawiązać procentujące w przyszłości kontakty biznesowe.