E-biuro? Tak to możliwe!

W dobie powszechnego dostępu do internetu i technologii tradycyjne biura powoli zaczynają odchodzić do lamusa. W latach dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych pojawiło się pierwszy raz słowo "wirtualne biuro". Niektórym osobom, tak zwanym freelancerom do pracy wystarczy jedynie biurko i komputer, ale jednocześnie mając swoją własną firmę nie chcą posiadać tego samego adresu zamieszkania jak i biura. Z pomocą przychodzą więc im wirtualne biura.

Wirtualne biuro – jak to działa?

Zasada działania wirtualnego biura jest bardzo prosta. Wynajmujemy sobie przestrzeń biurową którą posiadamy jedynie na papierze, a właściwie to jedynie adres. Dzięki temu możemy ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem biura. Nie trzeba także przejmować się zatrudnianiem księgowych, sekretarek czy sprzątaczek. Wszystkie obowiązki przejmuje bowiem firma oferująca wirtualne biuro. Dodatkowo obsługują pocztę, faks i telefon a także aranżują spotkania, które można odbyć w sali konferencyjnym w biurowcu. Oczywiście odchodzą nam również koszta zakupu sprzętu dla pracowników i całego wyposażenia takiego jak drukarki, telefony czy faksy. Firmy wynajmujące biura mają duże doświadczenie w prowadzeniu biznesu dlatego służą pomocą prawną i wsparciem związanym z działalnością przedsiębiorstwa. Właściciel jest dzięki temu odciążony i zwolniony z wielu obowiązków. Może zatem skupić się w stu procentach na pracy i wdrażaniu nowych pomysłów, które przyniosą mu zarobek, a jeśli biznes nie wypali bardzo łatwo można zakończyć umowę, bo nie wiążą nas duże zobowiązania wobec właściciela budynku. To działa także w drugą stronę. Jeżeli wynajmujemy przestrzeń biurową a otrzymamy wypowiedzenie to pojawi się problem, który bardzo trudno rozwiązać. Zostaniemy postawieni pod ścianą, bo bardzo trudno może być znaleźć biuro w okolicy, które spełni wszystkie nasze oczekiwania i przy okazji będzie opłacalne cenowo.

Wirtualny adres firmy

Jak dobrze wiadomo, odpowiednia lokalizacja siedziby firmy to klucz do sukcesu. Dzięki wirtualnym biurom można wynajmować miejsce w bardzo prestiżowych lokalizacjach, najlepszych w Krakowie. Lokalizacja w samym centrum wiąże się z bardzo wysokim czynszem najmu biura. Wielu przedsiębiorców dopiero po kilkunastu latach prowadzenia firmy może pozwolić sobie na najbardziej prestiżowe lokalizacje, a dzięki wirtualnemu najmowi możemy ją mieć już od samego początku istnienia. Koszt w porównaniu z normalnym najmem wydaje się śmieszny. Każdy przedsiębiorca chce jak najbardziej zminimalizować koszty utrzymania firmy, aby móc się rozwijać. Nie musimy być oczywiście mieszkańcami Krakowa aby posiadać tu swoją siedzibę. Dzięki temu możemy znacznie zwiększyć swoje szanse na przyciągnięcie nowych klientów, którzy pomogą nam zdobyć uznanie i pozycję na rynku. Oprócz adresu wirtualne biuro oferuje telefon stacjonarny z numerem kierunkowym z Krakowa. Z przeprowadzonych badań i różnych opinii, Kraków jest bardzo atrakcyjnym miastem dla właścicieli firm tam zarejestrowanych. Mogą oni liczyć na różne dofinansowania a także przyciągać klientów pięknem i atrakcjami turystycznymi jakie to miasto oferuje. Nie musimy przecież spotykać się z klientami w biurze, tylko w jednej z pięknych restauracji na Starym Rynku lub Kazimierzu.

zdalna praca

Idea prowadzenia wirtualnego biznesu – dla kogo?

Wirtualny biznes jest idealny dla osób młodych, chcących osiągnąć spektakularny sukces w bardzo krótkim czasie. Wielu z nich nie potrzebuje zatrudniać żadnych pracowników, całą pracę wykonują samodzielnie. Dzięki wirtualnemu biurowi możemy być w stu procentach niezależni, pracować spokojnie w swoim domu a na ważniejsze spotkania umawiać się w tymże biurowcu, proste prawda? Wirtualne biuro sprawdzi się również jeżeli pracujemy w zespole, którego członkowie znajdują się w różnych miejscach kraju lub świata. Możemy więc jako siedzibę firmy wybrać miejsce do którego aktualnie mamy najbliżej, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby za pół roku zmienić lokalizację. Nie będziemy mieli dzięki temu absolutnie żadnego problemu z przeprowadzką, jedynie trochę papierkowej roboty. 

Wirtualne biuro sprawdzi się również w przypadku osób, które z jakiś przyczyn nie mogą zbyt często opuszczać domu. Mogą to być młode matki zajmujące się dziećmi, osoby niepełnosprawne fizycznie lub ludzie zajmujący się chorymi bliskimi. Wiele małżeństw rozpada się przez to, że w pogoni za karierą zapominamy o domownikach i całe dnie przesiadujemy w biurze. Jeżeli biuro przeniesiemy do domu będziemy mieli więcej czasu dla bliskich, co znacznie poprawi sytuację i relacje w domu. 

Grupami zawodowymi, które najczęściej korzystają z wirtualnych biur są szeroko pojęci freelancerzy - informatycy, graficy, architekci a także drobi przedsiębiorcy nie potrzebujący dużego biura, którzy całą pracę wykonują w domowym zaciszu i cenią sobie prywatność. 

Wygodne biuro prowadzone skąd chcesz

Dzięki wynajęciu wirtualnego biura i prowadzeniu firmy z dosłownie każdego miejsca Ziemi zapomnimy o takich rzeczach jak wczesne wstawanie lub godzinne stanie w korkach w godzinach szczytu przed i po pracy. Jesteśmy zupełnie wolni i czas, który normalnie spędzilibyśmy na dojazdach do biura możemy znacznie lepiej wykorzystać. Możemy przebywać w tym czasie na wakacjach lub być w podróży służbowej w innym kraju i nie musimy się niczym przejmować, ponieważ wszystkie ważne sprawy na miejscu zostaną nam niezwłocznie przekazane a te mniej ważne poczekają. Otrzymamy skany korespondencji lub faksy w przeciągu kilku chwil. 

praca z końca świata

Wiele osób po włączeniu się Polski do Unii Europejskiej wyjechało z kraju za chlebem i lepszym życiem. Niestety przeszkodą w powrocie są różnice w zarobkach i kolejne startowanie od zera. Wirtualne biuro pozwoli prowadzić biznes w rodzinnym kraju przebywając na Wyspach Brytyjskich lub w innych krajach zachodnich. Dzięki temu po powrocie do kraju będziemy mieli znacznie łatwiej, ponieważ będzie tam na nas czekała własna firma w dodatku z dobrą siedzibą. 

Adres dla firmy, niezbędny podczas rejestracji

Każda firma musi być gdzieś zarejestrowana. Niektórzy właściciele biurowców nie zgadzają się na rejestrację firmy pod ich adresem. W przypadku wirtualnego biura nie ma z tym żadnego problemu. Dodatkowo można przecież wynajmować biuro w jednym miejscu a siedzibę posiadać w zupełnie innym miejscu.

Potencjalny klient może mieć problem ze zlokalizowaniem małego miasteczka z prowincji. Co innego jeżeli w adresie firmy będzie widniała dumna nazwa "Warszawa", "Kraków", "Poznań" czy "Wrocław". Zupełnie inny będzie wtedy odbiór. Zostaniemy uznani za profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i stać ich na wynajem biura w największych miastach Polski a nie raczkujących przedsiębiorców, którzy mają dopiero w planach zwojować rynek, jednym słowem - będziemy bardziej wiarygodni. 

Wirtualne biuro to stosunkowo nowa rzecz, ale bardzo szybko zyskująca grono zwolenników. Oferuje praktycznie tyle samo co tradycyjne biuro, ale za ułamek tej ceny. Możemy stać się zupełnie niezależni i prowadzić firmę z najdalszych zakątków świata.