Pora na relaks

Współcześnie wszyscy żyjemy w ogromnym pośpiechu i w olbrzymim stresie – co wyraźnie przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Człowiek zestresowany, spięty, zdenerwowany jest nie tylko nieprzyjemny dla innych, lecz krzywdzi również i siebie, a jeśli chodzi o kwestie zawodowe zdecydowanie gorzej pracuje. Dlatego też w wielu nowoczesnych firmach zarządzający dbają o zapewnienie swoim pracownikom właściwego komfortu – małej odskoczni, która pozwoli im się zrelaksować, a koniec końców wydajniej i kreatywniej pracować po powrocie do swoich zadań. O co dokładnie chodzi? W jaki sposób można się zrelaksować w miejscu pracy?

Metody relaksu w biurze na godziny

W Japonii pracodawca widzący, że jego pracownik ucina sobie drzemkę nie spojrzy na niego surowo, lecz z należnym podziwem – tam jest to oznaką jego ciężkiej pracy, która na chwilę pozbawiła go sił. Pracodawca wie, że pracownik pracował bardzo wydajnie i dlatego chwilowo jest wyczerpany. Gdy się obudzi znów z pełną mocą zasiądzie do realizacji swoich zadań – dlatego ma prawo do drzemki. Niestety, w naszej kulturze ucinanie sobie drzemki w pracy jest niestosowne – to raczej symbol lenistwa. Skądinąd wiele osób myśli w pracy raczej o drzemce niż o swoich obowiązkach i najchętniej ucięłoby sobie drzemkę zaraz po przyjściu, o czym wiedzą pracodawcy. Być może dlatego tak to wygląda. 
W zorganizowanych firmach możemy zatem zdecydować się na taką formę relaksu, na jaką pozwalają obowiązujące zasady – na przykład zjeść drugie śniadanie, wyjść na papierosa, na lunch itp. Gdy jednak pracujemy jako freelancerzy i naszym miejscem pracy jest biuro na godziny (czyli tak zwane biuro coworkingowe) sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Nie ma szefa, który widziałby, iż nie pracujemy, ani współpracowników, którzy by mu o tym donieśli – musimy się więc sami zmotywować do działania. Jednakże intensywny wysiłek powinien się też wiązać z zasłużonym odpoczynkiem – a biuro coworkingowe jest miejscem, gdzie nikt nam nie będzie mówił, jak mamy odpoczywać!

relaks w trakcie pracy

Odstresowujące, kreatywne artykuły biurowe

Zamiast wychodzić na papierosa i zabierać swoim płucom oraz mózgowi konieczny do koncentracji tlen, lepiej otwórz na chwilę okno i się przewietrz. Będzie to sprzyjać orzeźwieniu i przyczyni się do lepszego skupienia na kolejnych zadaniach. Jeśli pracujesz za biurkiem, przynajmniej raz na 1,5 godziny powinieneś robić sobie 10-minutową przerwę, by naładować akumulatory. W czasie tej przerwy chwilę się poruszaj – przejdź się żwawym krokiem po całym budynku, wykonaj kilka skłonów (jeśli wstydzisz się wśród innych, wyjdź do toalety i zrób je tam), zaparz sobie białą lub zieloną herbatę, które pobudzą Twój umysł do pracy, a przy tym (zwłaszcza zielona) doskonale Cię uspokoją i zrelaksują. Wbrew temu, co inni by mówili lepiej nie słuchaj wiadomości, bo dodatkowo się zestresujesz – odejdź od komputera, wymień kilka uwag ze znajomym (znajomości w biurze coworkingowym szybko się zacieśniają), weź kilka głębokich wdechów i staraj się na moment zapomnieć o pracy. 
Skorzystaj też z najnowszych, odstresowujących artykułów biurowych – kolorowanek dla dorosłych! Być może zabrzmi to dziwnie, ale za śmieszne uznają taki relaks jedynie osoby, które jeszcze nie spróbowały! Malowanie mandali czy kolorowanie skomplikowanych wzorów w specjalnych zeszytach może przynieść prawdziwą ulgę – głównie dlatego, że pozwala odpocząć nie tyle ciału, co przede wszystkim umysłowi. Odrywa myśli od stresujących sytuacji, pozwala skupić się na tu i teraz. A dzięki temu mózg naprawdę odpoczywa – co jest mu niezmiernie potrzebne! Co można malować? Podobnych kolorowanek jest mnóstwo! Kwiaty, zwierzęta, architektura, postacie ze znanych książek czy filmów – producenci wiedzą już, że kolorowanki dla dorosłych zrobiły furorę, więc powstaje ich coraz więcej i coraz ładniejsze. Weź jedną do pracy razem z kilkoma kredkami lub kolorowymi długopisami (jeśli takiego miejsca nie ma w biurze), a sam zobaczysz, że to świetna zabawa!

kolorowanki dla pracowników

Minimalizm przestrzeni coworkingowej

Biura coworkingowe szczycą się tym, że dostosowują przestrzeń do potrzeb swoich klientów – w końcu osoby, które płacą za wynajem biurka w danej firmie, choć mogłyby pracować w domu, zasługują na to, co najlepsze. Dlatego też w podobnych biurach znajduje się zwykle nie tylko miejsce do pracy, czyli wygodne krzesło, biurko oraz jakaś szafka, w której można trzymać swoje rzeczy. W razie potrzeby trzeba bowiem móc zorganizować w podobnym biurze jakieś ważne spotkanie z klientem, albo inwestorem – a zatem niezbędna jest również odpowiednia sala spotkań. Klient, który decyduje się na wykupienie miejsca w przestrzeni coworkingowej spodziewa się możliwości korzystania z profesjonalnego sprzętu, a także ze stref relaksu. Rzadko się ich w podobnych firmach nie spotyka!
Co się tam znajduje? To zależy od danej placówki – najczęściej wygodne fotele, telewizor, gry, kolorowanki dla dorosłych, a czasem nawet stacjonarny rowerek dla tych, którzy chcą w przerwie w pracy trochę popedałować. Z takich stref warto korzystać – są małe, ale kolorowe, przytulne. Wyciszają i pozwalają się zrelaksować. Biura coworkingowe stawiają bowiem na minimalizm w wystroju, jednak ten właściwy – oddziałujący pozytywnie na klienta.