Zrelaksuj się w przerwie na pracę

Niewiele osób wie jak ważna jest odpowiednia higiena pracy i zaplanowanie sobie przerw. Niektórzy zapędzają się w wir obowiązków i zupełnie zapominają o tym by zatrzymać się choć na chwilę i odejść od biurka a inny podczas odpoczynku męczą się bardziej niż podczas pracy, bo spędzają go w zły sposób. 

Chillroom czyli pokój na odpoczynek w Twoim biurze coworkingowym

W wielu biurach coworkingowych pojawiły się ostatnio specjalne pomieszczenia, tak zwane chillroomy, w których można sobie odpocząć, zjeść coś, pograć na konsoli lub się zdrzemnąć. Pracodawcy doszli do wniosku, że pracownik stanie się dzięki temu bardziej wydajny, będzie mógł na chwilę oderwać się od pracy i wrócić do niej w pełni skoncentrowany i gotowy do działania. Może to być także miejsce spotkań pracowników. Sprawi to, że ich relacje się polepszą, a jak wiadomo jednym z głównych czynników zadowolenia z pracy jest atmosfera. 

Latem, kiedy jest bardzo gorąco pracownicy chętniej będą korzystać z chillroomu. Będą mogli wygodnie rozsiąść się na kanapie, wypić sobie zimny napój i porozmawiać o swoich wakacyjnych planach. Dzisiejsze biura nie muszą wyglądać szaro i ponuro. Powinny być pełne kolorowych barw i oferować coś więcej niż tylko biurko i wygodne krzesło. 

Nie ma nic gorszego niż narzucone odgórnie przerwy. Pracownika nie powinno się ganić za to, że odpoczywa więcej niż inni. Każdemu mogą zdarzyć się gorsze dni albo tygodnie. Należy być wyrozumiałym i oceniać go wyłącznie po postępach i widocznych efektach a nie tylko na podstawie przepracowanego czasu.

Prawidłowe urządzenie chillroom'u

Bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie chillroom'u. Dobrze jest wyposażyć go w kilka kanap, telewizor, konsolę do gier oraz stół bilardowy. Potrzebne są zarówno rzeczy dające rozrywkę kilku osobom jednocześnie jak i takie, które pozwolą w ciszy się zrelaksować i odpocząć. Można wydzielić kilka stref w pomieszczeniu albo zrobić kilka i urządzić je tematycznie. Warto w jednym z nich ustawić lodówkę, mikrofalówkę i automat z napojami aby chillroom pełnił także funkcję kuchni. Oczywiście oprócz rozrywek elektronicznych czy aktywności typu bilard lub pilkarzyki wiele osób chciałoby w spokoju poczytać sobie książkę.

zasady urządzenia chillroomu

Warto więc postawić regał z książkami, przy którym znajdowały by się wygodne fotele, na których można byłoby oddać się lekturze fascynującej powieści. Biorąc przykład z największych korporacji takich jak facebook czy google w każdym biurze powinny przeważać pomieszcznia typu chillroom. Pracownicy nie czują się wtedy jakby byli w pracy. Czują się luźno, dzięki czemu do głowy wpadają im coraz lepsze i bardziej kreatywne pomysły. Takie firmy oferują także darmową siłownię lub masaż. Można zupełnie za darmo skorzystać z usług masażysty aby w kilkanaście minut zupełnie się odprężyć po ciężkim dniu.

Jak wiadomo, zielony kolor uspokaja, dlatego zdecydowana większość chillroomów utrzymana jest właśnie w takich barwach. Częstą praktyką jest wykańczanie podłóg sztuczną trawą, dającą wrażenie przebywania na świeżym powietrzu. Jeżeli istnieje taka możliwość można oczywiście urządzić przestrzeń do pracy na zewnątrz. Bardzo miło jest spędzić dzień w pracy przebywając na tarasie, dodatkową zaletą jest to, że świeże powietrze pobudza szare komórki do działania.

Praktyczny minimalizm, zaletą chillroom'ów w biurach

Chillroomy nie powinny mieć jednak zbyt wiele odciągaczy uwagi. Należy odpowiednio zbilansować ilość przedmiotów aby ludzie mogli tam również pracować nie będąc w pełni zdekoncentrowanym, bo przecież nie o to chodzi w zamyśle chillroomów. Pracodawcy urządzają chillroomy w minimalistyczny sposób, podobny do tego jaki często mają we własnych mieszkaniach młodzi pracownicy. Dzięki temu czują się oni w biurze jak w domu i bardzo chętnie przychodzą do pracy. Kolejną zaletą chillroomów jest to, że nie każde biuro posiada takie pomieszczenie. Dzięki temu pracownik nie będzie chciał zmieniać pracy, ponieważ widząc to, jak mocno dba o niego szef, nawet przez myśl mu to nie przejdzie. 

minimalistyczny chillroom

Chillroom to także dobre miejsce na spotkania po pracy lub imprezy firmowe. Nie trzeba wynajmować żadnej sali, wystarczy zamówić pizzę, trochę alkoholu i impreza firmowa gotowa. Dzięki temu pracownicy lepiej się poznają, co będzie miało duży wpływ na współpracę w większym projekcie. Jeżeli mamy możliwość wyjścia na taras lub dach można w okresie letnim zorganizować grilla albo po prostu zostać po godzinach, zrelaksować się i przeczekać godziny szczytu w mieście. Młodzi, ambitni ludzie, chętniej będą dzięki temu brali dodatkowe zlecenia i nadgodziny, ponieważ nie wiąże się z tym duże wyrzeczenie. W każdej chwili mogą zrobić sobie chwilkę przerwy i się zrelaksować. W ogóle nie odczują trudów kilkunastu godzinnej pracy. 

Bardzo ważna jest chwila wytchnienia. Często przez wiele godzin nie można wpaść na to, jak rozwiązać dany problem, a po kilkunastu minutach przerwy przychodzi nam gotowy pomysł do głowy. Chillroom to wyznacznik nowoczesnego biura, które idzie z duchem czasu i jest czymś więcej niż tylko nudnym biurowcem.