Dlaczego Kraków? Biuro coworkingowe dla Twojego startupu

Coworking, jako nowoczesny model pracy, funkcjonuje na polskim rynku już od dość długiego czasu, jednak jego popularność wśród przedstawicieli wolnych zawodów wciąż nie maleje. Wręcz przeciwnie – w całym kraju pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na profesjonalnie zaaranżowaną przestrzeń, co w dużej mierze wynika z dynamicznego rozwoju startupów. W tym przypadku niezwykle ważnym aspektem jest także lokalizacja, bowiem rozwój innowacyjnego pomysłu najsprawniej przebiega w stworzonych do tego warunkach.

Dlaczego najwięcej amerykańskich startupów wybiera na swoją siedzibę obszar zlokalizowany w północnej części Doliny Santa Clara? Odpowiedź jest bardzo prosta – największą szansę na finalny sukces mają firmy, które rozwijają się w kreatywnych warunkach wspartych profesjonalnym zapleczem. Co prawda Polska nie doczekała się jeszcze swojej Doliny Krzemowej, należy jednak oczekiwać, że to zaszczytne miano niebawem przypadnie w udziale stolicy Małopolski. Kraków niczym magnes przyciąga młodych startupowców, na co wpływ ma nie tylko korzystna lokalizacja, ale także (a może przede wszystkim) specyficzna atmosfera tego miasta, która stwarza doskonałe warunki dla rozwoju innowacyjnych koncepcji. 

Samorozwój w krakowskim biurze coworkingowym

Osoby z całej Polski, które właśnie w Krakowie chcą nadać realny kształt swojej wizji, w pierwszej kolejności poszukują optymalnej przestrzeni do pracy. Wynajęte mieszkanie niekoniecznie stwarza warunki dogodne dla rozwoju firmy, abstrahując od faktu, że w wielu przypadkach rejestracja działalności pod takim adresem jest po prostu niemożliwa. Wynajem biura? Być może to całkiem dobra opcja, jednak kosztowna, a optymalizacja wydatków jest niezwykle istotna, szczególnie w początkowej fazie działalności. Odpowiedź na potrzeby startupowców stanowią krakowskie biura coworkingowe. 

Oferta tego typu obiektów jest idealnie dostosowana do potrzeb i oczekiwań wszystkich przedstawicieli wolnych zawodów, a biorąc pod uwagę fakt, że wspólna przestrzeń (stanowiąca esencję idei coworkingu) gromadzi silnie zmotywowanych specjalistów z wielu dziedzin, powietrze jest tam niemal przesiąknięte atmosferą sukcesu. Takie warunki są wręcz wymarzone do realizacji nowego projektu, a biorąc pod uwagę niski koszt dzierżawy biurka, pozostają też niezwykle przyjazne dla portfela. Coworkerzy przyznają jednak, że poza realnymi oszczędnościami, jedną z największych zalet dzielenia przestrzeni pracy jest networking. Na osobisty rozwój w dużej mierze wpływają bowiem nawiązane kontakty – siła rekomendacji może otworzyć wiele drzwi.

kreatywni w Krakowie

Kraków – miasto dla kreatywnych

Pod względem ilości funkcjonujących startupów, w czwartym kwartale 2016 roku Kraków zajmował drugie miejsce w Polsce. Dane statystyczne wskazują, że w mieście funkcjonuje aż 300 początkujących firm, dla których obszarem działalności są właśnie nowoczesne technologie. Taka wartość stanowi 11 procent wszystkich startupów w Polsce, zatem stolica Małopolski ustąpiła w tej kwestii jedynie Warszawie. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – chodzi właśnie o możliwości samorozwoju. Na tak korzystne statystyki w dużej mierze wpływają niezwykle dogodne warunki, które zapewnia miasto. Niebawem wystartuje tam pierwszy akcelerator, który poza solidnym wsparciem finansowym (do 200 tys. zł bezzwrotnej dotacji) wybranym firmom zapewni także trzymiesięczny program rozwoju, przewidujący pracę w asyście doświadczonych specjalistów. Nabór do programu ScaleUp Krakowskiego Parku Technologicznego ruszy pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku, można zatem oczekiwać, że tamtejsze biura coworkingowe niebawem przeżyją prawdziwe oblężenie. 

Mówiąc o stolicy Małopolski jako o mieście dla osób kreatywnych, nie można nie wspomnieć, że Kraków jest obszarem zainteresowania największych firm technologicznych z całego świata. Swoje przedstawicielstwa mają tam tacy giganci branży jak choćby IBM, Motorola czy Sabre, a warto zaznaczyć, że branża technologiczna jest wyjątkowo otwarta. „Rynkowi wyjadacze” chętnie dzielą się doświadczeniami z początkującymi firmami, co zawsze okazuje się ogromną wartością. 

Miasto liczy około 800 tys. mieszkańców. 25 procent to studenci. Mniej więcej 3 procent ogółu stanowią osoby związane z branżą IT. Czy można wyobrazić sobie lepsze warunki do rozwoju startupu?

idealne położenie Krakowa

Sprzyjające położenie Krakowa a rozwój startupu

Kraków ma jeszcze jedną mocną kartę w rękawie, która bardzo często przeważa szalę na korzyść miasta królów. Zgadza się, mowa o lokalizacji. Doskonale rozwinięte połączenia drogowe gwarantują szybki i bezproblemowy dojazd do każdej części Polski, podobnie zresztą jak komunikacja publiczna. Infrastruktura kolejowa, połączenia autobusowe i autostrady sprawiają, że szybki transfer z południa do centrum kraju nie stanowi najmniejszego problemu. 

W tym miejscu należy też wspomnieć o ogromnej roli, jaką odgrywa tu lotnisko Kraków Airport. Podróż na północ Polski i do wielu europejskich miast z powrotem planowanym na ten sam dzień jest w zasadzie zwykłą formalnością. Dobra komunikacja jest niezwykle istotna we wczesnym etapie rozwoju startupu, a Kraków spełnia ten warunek celująco.