Wspólna praca w krakowiskim biurze coworkingowym

Coworking to zjawisko wykorzystywania jednej przestrzeni przez różne osoby do wspólnej lub indywidualnej pracy. Osobami zainteresowanymi są głównie freelancerzy, ale i firmy bazujące na unowocześnionym podejściu do pracy. 

Coworking! Kraków – nowy trend pracy biurowej w tym mieście

Zjawisko coworkingu rozwija się głównie w największych polskich miastach. Jednym z nich jest Kraków. To właśnie tutaj młode osoby pracownicy mają do wyboru coraz więcej miejsc do spokojnej, lecz nie samotnej pracy. Trend rozprzestrzenia się na coraz większą skalę za sprawą doskonałego balansu między wygodą i efektywnością. Udowodnione jest, że nasza wydajność i motywacja są o wiele większe w przestrzeni publicznej, czujemy się bardziej energiczni i chętni do pracy. Kiedy przekraczamy próg domu, czujemy pewną ulgę, poczucie bezpieczeństwa, które choć tak ważne dla zdrowia psychicznego, niekoniecznie dobrze wpływają na jakość naszej pracy. Osoby pracujące zdalnie często decydują się na pracę poza domem. Czują one potrzebę zmiany otoczenia i środowiska, przebywania z ludźmi, jako że całodzienne przebywanie z domu pływa na nie depresyjnie. Z drugiej strony kawiarnie nie są dobrym miejscem by się skupić, bo jest tam zbyt wiele czynników rozpraszających. Poszukają one miejsca, które łączyłoby cechy wygody i niezależności domu a także atmosfery pracy i profesjonalizmu. Jednocześnie wśród małych firm lub freelancerów nie ma potrzeby wynajmowania biura, ponieważ generuje to niepotrzebne i zwykle bardzo wysokie koszty. Tak więc zrodziło się zapotrzebowanie na coworking. 

Wygoda pracy w wynajętym biurze na godziny

Miejsca do coworkingu mają szeroką i zróżnicowaną ofertę dla osób zainteresowanych. Wybieramy spośród sal szkoleniowych, pokojów relaksu, mini biur a także podstawowej strefy coworkngowej. Do dyspozycji klientów są podstawowe udogodnienia jak dostęp do internetu, dostęp do kuchni i podstawowych urządzeń biurowych. Ze względu na coraz większą konkurencję właściciele modernizują strefy coworkingu poszerzają je o strefę ciszy dla osób potrzebujących bezwzględnego skupienia czy strefę pracy grupowej.

Biura położone są zwykle w centrum Krakowa, tak więc ich lokalizacja jest dodatkową zaletą. Wyposażenie stref coworkingu jest zwykle nowoczesne, choć nie brakuje tam przytulnych elementów aranżacji, które odróżniają je od zwykłych biurowców. Co więcej, taka przestrzeń stanowi pewnego rodzaju prestiż, dla każdej osoby, która współpracuje z partnerami i inwestorami. Jednak największą dogodnością jest możliwość wynajęcia biurka na godziny.

coworking space w Krakowie

Ceny zaczynają się już od 9 zł za godzinę. Osoby korzystające nie są niczym zobowiązane. Mogą przyjść i pracować jeden dzień lub wykupić abonament uprawniający do żniżek i bonusów. Biura oferują także elastyczność w kwestii godzin. Zwykle otwarte są codziennie w godzinach od 8 do 20. Ponadto coworking to miejsce spotkań ludzi z wielu branż. Można spotkać się we wspólnej kuchni i przedyskutować aktualne projekty przy kawie lub skorzystać z porady specjalisty w danym fachu. Jest to społeczność bardzo zróżnicowana, którą łączy chęć samorealizacji i ambicje.

Szybki i stabilny rozwój coworkingu w Krakowie

Miejsc coworkingu przybywa w Krakowie.Szacuje się, że w Polsce jest ponad 150 takich miejsc, z czego spora część zlokalizowana jest w Krakowie. Trend rozwoju biur tego typu będzie się umacniał, ponieważ w naszym kraju stale zwiększa się liczba osób samozatrudnionych. Obecnie jest to ponad 1 mln rodaków, pracujących głównie w dużych ośrodkach miejskich. Dlatego też oferta coworkingu poszerza się i staje się coraz bardziej atrakcyjna dla szerokiej rzeszy osób. Centra coworkingowe oferują usługę wirtualnego biura. Polega ona zleceniu obsługi biurowej zdalnie podmiotowi zewnętrzenemu. Jest to ogromna dogodność dla osób prowadzących działalność w domu lub mobilnych specjalistów.

Wirtualne biuro staje się ich siedzibą administracyjną, wynajmowany jest adres firmy, często w ofercie jest również założenie rachunku bankowego czy skrytki pocztowej. Inne świadczone usługi to przechowywanie dokumentacji, rejestracja podmiotów gospodarczych, prowadzenie księgowości, wsparcie prawne i informatyczne. Coworking staje się dzięki temu centrum biznesowym, co zapewnia mu silną pozycję i nieustający rozwój. Biura przyciągają coraz więcej małych firm, złożonych głównie z młodych osób.

W strefie coworkingu mogą one swobodnie pracować nad projektami, a w małych salach konferencyjnych omawiać strategię, przeprowadzać burzę mózgów i konsultować się. Dla pracowników atmosfera tego typu miejsc jest nieporównywalnie lepsza. Czują się one bardziej niezależne i praca pozbawiona jest elementu monotonii, ponieważ codziennie spotyka się innych ludzi. Z drugiej strony dla pracodawców wynajęcie biurek w centrach coworkingu to redukcja kosztów biurowych nawet o 70%. Nie trzeba uwzględniać opłat za lokal, podatków, rachunki za elektryczność, eksploatację urządzeń biurowych itd. Jest to wygoda, która pozwala firmie skupić się na swoich celach a koszty prowadzenia działalności spadają do minimum.