Zjawisko powstawiania biur coworkingowych

Coworking to nowoczesny model funkcjonowania wolnych zawodów. Bazuje na skupieniu swojej pełnej uwagi na wykonywanych zadaniach biznesowych, poprzez organizację pracy w biurze. Nie jest to jednak tradycyjna oprawa obowiązków zawodowych, a działanie na zasadzie dzielenia przestrzeni, urządzeń, a czasem i sekretariatu.

Głównym atutem tego rozwiązania  jest wspólna strefa pracy, ze specjalistami podobnych dziedzin. Pozwala to na wzajemną wymianę spostrzeżeń, kontaktów oraz weryfikacje postępów wdrażanych kroków. Budowanie struktury firmy bez wzajemnych zależności, kontroli i stresu jest pomysłem zdobywającym coraz szersze uznanie. Cowowrking powstał w roku 2005, na terenie USA, skąd rozrósł się na niemal cały świat, przekonując nawet zatwardziałych tradycjonalistów.

Dziś i w Polsce można swój biznes oprzeć na takiej konstrukcji. Z pomocą przychodzi nam bowiem, aż 147 firm, które dokładają wszelkich starań, w celu stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków pracy. Proponują wiele, od wypożyczenia biurka, czy gabinetu na godziny, organizowaniu konferencji i szkoleń,  przez stałą współpracę, opartą na zasadzie dzierżawy stanowiska pracy, aż po usługi wkraczające na pole obsługi specjalistycznej, takiej jak prowadzenie sekretariatu, księgowości i obsługi prawnej w ramach budowanej struktury. Dodatkowo coworking doskonale sprawdza się w przypadku startupów. Firmy zajmujące się tworzeniem, takich specyficznych biurowców, inwestują także swoją wiedzę, w rozwój małych przedsiębiorstw. Niewątpliwym atutem, tej transformacji jest nie tylko doświadczenie kolegów, pracujących obok, ale też koszty, które są kilkukrotnie mniejsze. Coworking to biuro przyszłości, wychodzące naprzeciw zapotrzebowaniu wolnych zawodów, reprezentantów biznesowych oraz filii firm.

Rozwój coworkingu

Pierwszy model coworkingu, powstał w 2005 roku w San Francisco, gdzie Brad Neuberg, otworzył biurowiec, opierający się na współdzieleniu przestrzeni przez wolnych strzelców. Kolejne lata prowadziły do zwiększenia zainteresowania taką formą współpracy i  rozwoju metody, na terenie Ameryki oraz krajów Europejskich. Szybkie tempo zaangażowania poszczególnych krajów, wynikało z niewątpliwych atutów, jakie coworking daje. Rok 2007 to czas, w którym pomysł dociera także do Polski.  Już rok później, bo we wrześniu 2008 powstaje pierwsze tego typu biuro w Warszawie.

dla czego biuro coworkingowe?

Dziś jednym z ośrodków coworkingu jest Kraków, w którym od roku 2009 ta inicjatywa prężnie się rozwija. Znajduje się tu kilka poważnych i renomowanych biurowców, których działania oparte są właśnie na dzierżawie miejsc pracy. Startup Kraków i Coworking Kraków, to modele, które uzupełniają się doskonale i owocują od kilku lat. Ciągły rozwój coworkingu i wdrażania alternatywnych usług, powoduje, że inicjatywa zyskuje ogromną popularność i wypiera tradycyjną pracę biurową, a także domową w zakresie wolnych zawodów.  Z całą pewnością zwiększa się tez świadomość użytkowników, poprzez publikacje w mediach, aplikacje i nowoczesne metody marketingu, co powoduje także rozszerzenie zakresu usług w tym segmencie.

Zalety pracy w biurze coworkingowym

Pierwszą i podstawową zaletą są oczywiście koszty. Współdzielenie przestrzeni generuje znacznie niższe inwestycje finansowe, niż w przypadku tradycyjnych biur.

Istotną zaletą jest fakt, że określamy sobie sztywne godziny pracy i nie łączymy życia prywatnego z zawodowym. Freelancer pracujący w domu, doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń takiej formy wykonywania obowiązków. Coworking zmniejsza więc niebezpieczeństwo rozproszenia, popadnięcia w pracoholizm, czy też zawalenia terminu.

Myślą przewodnią idei coworkingu jest budowanie relacji społecznych. Tu mamy ciągłą styczność z pewną grupą ludzi, często zajmująca się tą samą branżą.

Kolejny punkt, wynika z poprzedniego. Gdy mamy już kontakty z ludźmi o podobnych zainteresowaniach biznesowych, możemy wzajemnie wspierać się i wypracowywać najlepsze strategie działania. Doświadczenie i wiedza zdobywana przez kilka osób jest znacznie bardziej skuteczna niż w przypadku jednej osoby.

Możliwość korzystania z sali konferencyjnej jest niewątpliwą korzyścią.  W coworkingu to codzienność, podobnie jak zaplecze sanitarne, kuchenne , a czasem nawet pokój relaksu.

Dużym atutem tej inicjatywy jest także okazja do korzystania z bura, tylko w przypadku wystąpienia takiej potrzeby. W przypadku spotkań rekrutacyjnych i biznesowych, poza stałym miejscem pracy, to doskonałe rozwiązanie. Wynajem biura na dzień, czy godzinę, jest dziś koniecznością.

praca biurowa

Jak przywyknąć do pracy w biurze?

Korzystanie z oferty coworkingu, może okazać się dla nas dużym przeskokiem, który będzie wiązał się z niedogodnościami. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane zalety, nie ma się czego obawiać. W przypadku trudności wystarczy stopniowo i sukcesywnie, zachowując przy tym pełen komfort wprowadzać zmiany. Przesuwanie godzi pracy jest w tym wypadku dobrym pomysłem, który z czasem unormuje sposób wykonywania obowiązków zawodowych. Praca w otoczeniu innych osób także wejdzie nam w krew, a na początek, możemy zdecydować się na osobny gabinet i po przystosowaniu się do panujących warunków, przenieść do zwykłego boksu.

Przewagą coworkingu jest nowoczesne podejście do pracy. Rewolucja jaka nastąpiła w kwestii biur, była i jest potrzebna, a jej rozwój będzie dla nas postępował z korzyścią.