Coworking office – rozwój biur dla niezależnych

Mnóstwo osób wykonuje obecnie pracę biurową – wiąże się to zwykle nierozerwalnie z koniecznością wykonywania większości zadań na komputerze. Z uwagi na fakt, że obecnie połączenie z internetem posiada mnóstwo smartfonów oraz tabletów, część zadań można wykonać w dowolnym miejscu – nawet w drodze do pracy. Komputery także są już nie tylko stacjonarne i mało kto nie korzysta w pracy z laptopa. Skoro jednak dostęp do internetu oraz posiadanie komputera umożliwia poprawne realizowanie zadań, powstało mnóstwo zawodów niezależnych, których przedstawiciele mogą pracować w dowolnym miejscu i o dowolnej godzinie – niekoniecznie w swoim firmowym biurze! Stąd był już tylko krok do freelancerów, czyli osób, które nastawione są na realizację konkretnych zleceń, ale nie są związane z jedną, konkretną firmą i nie są zmuszane do ciągłego w niej przebywania. Dla takich osób, które nie mają własnych biur, a których praca w domu już nuży i nie motywuje powstały biura coworkingowe. Czym one dokładnie są i co oferują?

Coworking space – dla kogo?

Przestrzeń coworkingowa przeznaczona jest dla wszystkich osób, które wykonują tak zwane niezależne zawody – wolnych strzelców, do których zalicza się między innymi fotografów, copywriterów, dziennikarzy internetowych, grafików komputerowych, programistów itp. Osoby działające w różnych branżach, związane umowami z różnymi firmami, albo też prowadzące na przykład jednoosobową działalność pracują biurko w biurko – motywując się wzajemnie do działania, a przy okazji zaznajamiając się ze sobą. Są to zaś biznesowe znajomości, które mogą się okazać korzystne – zawsze dobrze mieć znajomości w wielu branżach!
Coworking space jest biurem, które wiele oferuje swoim klientom. Wynajmujemy biurko – a zatem płacimy dosyć mało za możliwość pracy w świetnej, nowoczesnej przestrzeni. Wszystko aranżowane jest zawsze tak, by jak najlepiej pobudzało do działania – jasne, pobudzające kolory, wygodne, komfortowe krzesła, biurka, miejsce na swoje własne dokumenty i rzeczy itp. Ale to nie wszystko – w biurach coworkingowych dostępne są zwykle także nowoczesne sprzęty, z których można korzystać! Nie każdy ma na tyle miejsca w domu, żeby urządzić sobie w nim wygodne biuro, z pełnym wyposażeniem. A przecież w takich przestrzeniach aranżowane są również na przykład kąciki relaksu, gdzie można spędzić przerwę i odstresować się na przykład słuchając muzyki czy malując. Co jakiś czas organizowane są także dodatkowe kursy i szkolenia dla zainteresowanych, na które mogą przyjść wszyscy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i dowiedzieć się czegoś nowego.

popyt na coworkingspace

Wzrastający popyt na miejsca w biurach coworkingowych

Coraz więcej osób decyduje się na pracę freelancera. To wielkie udogodnienie, ponieważ można realizować zlecenia w swoim tempie, samodzielnie wybierać tematy i decydować się lub nie na współpracę z kimś. Współcześni ludzie cenią sobie przede wszystkim niezależność – tym bardziej w takich wolnych zawodach jak grafik czy fotograf! Dlatego właśnie zamiast dołączać do wielkiej korporacji, wolą współpracować z kilkoma, pozostając jednocześnie niezależnymi. Co za tym idzie, mogą teoretycznie wstawać o której chcą, zostać w łóżku w czasie choroby, a zlecenia realizować nawet nocą, jeśli tak im jest wygodnie! Mogą swobodnie planować swój dzień, kończąc pracę wcześniej, albo spędzając przy niej mniej czasu, jeśli szybciej się uwinęli. 
Taka wolność pozostawia jednak sporo miejsca na lenistwo – i tego chcą głównie uniknąć osoby, które wynajmują biurko w biurach coworkingowych. Nie chcą, by ktoś nad nimi stał i narzekał, że jeszcze czegoś nie zrobili – ale jednocześnie potrzebują obok siebie osób, które zapytają jak idzie, zmotywują do działania; które same pracują w skupieniu i im pomogą się skupić. Osób, które będą twórcze i z którymi się mogą zaprzyjaźnić, ponieważ z nimi nie rywalizują w jednej firmie. Praca w domu zwykle bardzo osamotnia – biura coworkingowe są na to receptą. Trend na podobne biura pojawił się na całym świecie (najwięcej biur jest w Azji, ale powstają one nawet w Afryce!) i świetnie się rozwija – nastąpił nawet bardzo gwałtowny wysyp podobnych biur w Polsce. Zainteresowanie nimi jest naprawdę duże! Najwięcej jest ich oczywiście w Warszawie i Krakowie, a także w Poznaniu – ale jest ich coraz więcej i w innych miastach.

Startupowcy w biurach na godziny

Start-up jest przedsiębiorstwem lub tymczasową organizacją, która powstała w celu osiągnięcia sukcesu, zanotowania pewnego zysku, przy czym model, wedle którego będzie działać by uzyskać ten cel ciągle się zmienia. Te młode firmy poszukują takiego modelu biznesowego, który najbardziej by im odpowiadał i gwarantował rozwój oraz pieniądze, przy czym ostatecznym celem jest zawsze dochód stabilny. Dana, młoda firma przestaje być startupem w momencie, gdy zostaje przejęta przez inną, następuje fuzja, bądź też osiąga ona duży zysk. Podobnych startupów powstaje w Polsce – i zresztą na całym świecie – bardzo dużo. Przede wszystkim dlatego, że młodzi poszukują swojego miejsca na rynku, a swoje pomysły – często innowacyjne – starają się wprowadzić w czyn. 
Założenie swojej własnej firmy wiąże się z wieloma kosztami – a start-up jest zwykle przedsięwzięciem bardzo ryzykownym. Nic dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się na wynajem biurka w biurze na godziny, zamiast całego biura dla siebie, co zwiększyłoby dodatkowo koszty. Działalność może być zarejestrowana właśnie na adres takiego biura coworkingowego, a w dodatku miejsca takie oferują między innymi sale konferencyjne, gdzie można odbywać spotkania z inwestorami czy klientami. To lepszy pomysł niż zapraszanie ich do domu, gdyż jest to nieprofesjonalne! Ilość biur coworkingowych jest skorelowana z ilością startupów. Można powiedzieć, że powstające startupy tworzą zapotrzebowanie na coworking space. Właśnie dlatego spotyka się je w większości w dużych miastach.