Biuro coworkingowe, a open space – różnice

Coraz większą popularność wśród startujących przedsiębiorców zdobywają biura coworkingowe. Na czym polega takie rozwiązanie, dla kogo jest ono skierowane i czego możemy się spodziewać?

Model działania biura coworkingowego

Biuro coworkingowe jest biurem wynajmowanym na określony przedział czasowy - zazwyczaj jest to okres jednego miesiąca. Zewnętrzna firma udostępnia nam swoje pomieszczenia biurowe, dzięki czemu nie musimy wynajmować ich na dłuższy okres czasu i remontować oraz urządzać. W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego tutaj możemy zdecydować się nawet na jednomiesięczne korzystanie z biura i po tym czasie zmienić lokalizację. Biura się wyposażone i tym samym nie wymagają od nas dodatkowych nakładów finansowych. Ponadto decydując się na taką formę możemy zyskać szereg udogodnień. Zalicza się do nich dostęp do mebli i urządzeń biurowych, pomieszczenia socjalne czy obsługa recepcji bądź wsparcie w obszarze księgowości. W ten sposób nie ponosimy nakładów finansowych i nie jesteśmy uwiązani umową ns dłuższy okres czasu.

Open space

Jest to rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują osobnego pomieszczenia biurowego, a szukają jedynie przestrzeni do pracy. W ramach coworking space wynajmujemy sobie biurko, fotel i dostęp do Internetu - nawet na jedną godzinę! Dzięki temu jeśli nie mamy możliwości pracy w domu możemy skorzystać z komfortowych warunków zamiast przesiadywać w kawiarniach i bibliotekach. Zasady działania przypominają trochę open space w korporacjach, jednak w przeciwieństwie do dużych firm tutaj każdy coworker zajmuje się swoją własną pracą - często na jednym piętrze mogą znaleźć się osoby zajmujące się zupełnie odległymi od siebie dziedzinami. Dużym plusem jest różnorodność i możliwość nawiązywania nowych znajomości. Wychodząc naprzeciw takim osobom firmy wynajmujące pomieszczenia zapewniają także zaplecze sanitarne i kuchenne: dzięki temu nie musimy odrywać się od pracy i wracać do domu na obiad, a codzienne spotkania przy kawie w strefie odpoczynku mogą być miłym przerywnikiem w czasie pracy i początkiem całkiem interesujących znajomości. Dzięki możliwości sprawdzenia dostępności biurek przez Internet nie musimy obawiać się wizyty w pracy i braku wolnych miejsc. Jeśli chcemy zyskać dodatkowo możliwość przechowywania naszych materiałów do pracy warto zdecydować się na dłuższy okres wynajmu - w ten sposób zyskujemy stałe miejsce przy biurku, które możemy dowolnie zaaranżować. Minusem tego rozwiązania jest niestety otwarta przestrzeń, która może działać rozpraszająco. Jeśli nie lubimy pracy przy dźwięku telefonów i stukotu klawiszy wielu klawiatur przemyślmy jednak opcję wynajmu osobnego biura.

otwarta przestrzeń do pracy

Komfortowe biura coworkingowe

To rozwiązanie nieco droższe, ale zdecydowanie o wiele bardziej komfortowe. W ten sposób zyskujemy bowiem nie tylko przestrzeń do pracy, ale także miejsce na przechowywanie naszych dokumentów i strefę odizolowania się od współpracowników. Dobrze urządzone biuro jest przestronne, jasne, wyposażone w niezbędne umeblowanie i estetyczne. Dzięki temu łatwo w nim o skupienie. Jeśli zatęsknimy za relacjami społecznymi w każdej chwili możemy udać się do części wspólnej i tam podyskutować z innymi coworkerami. Ponadto posiadanie biura wiąże się też z możliwością skorzystania z adresu całej firmy, co znacząco ułatwia przepływ korespondencji. Nasze biuro możemy wykorzystać także jako miejsce spotkań z klientami: dzięki temu zyskujemy dobrą wizytówkę naszej firmy oraz przede wszystkim profesjonalizm, którego nie uda nam się zaprezentować we własnym mieszkaniu. Zamawiając dodatkową salę konferencyjną nie musimy się martwić o jej stan oraz wyposażenie - dzięki dodatkowym usługom bez problemu zamówimy także catering na konkretną godzinę, dzięki czemu nie musimy obawiać się o komfort naszych gości.

Możliwość wynajmu własnego biura

Kto może wynająć swoje własne biuro na godziny? Każdy! W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych możemy wybrać zadowalający nas pakiet. Najtańsze są biurka w ramach otwartej przestrzeni - ceny zaczynają się już od 10 zł za godzinę użytkowania, a decydując się na miesięczny wynajem cena staje się jeszcze niższa. Droższym rozwiązaniem jest wynajem całego biura, ceny mogą zmieniać się także w zależności od tego, czy chcemy korzystać z dodatkowej obsługi, adresu mailowego czy wynajmu sali konferencyjnej. Dobre firmy coworkingowe oferują w ramach swoich usług możliwość skorzystania z porad działu księgowości lub prawników, choć nie zawsze jest to wliczone w cenę. Coraz częściej mamy też możliwość pracy 24 godziny na dobę, co w praktyce oznacza dostępność naszego biura i materiałów przez całą dobę. Jest to wygodne także dla osób preferujących nienormowany czas pracy i pracujących w nieregularnych odstępach czasowych. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie posiadają swojego gabinetu lub wyznaczonego w mieszkaniu miejsca do pracy. Zyskujemy bowiem komfortowe miejsce pracy w stosunkowo niskiej cenie i z bardzo elastycznymi warunkami wynajmu.