Biura coworkingowe — dla kogo?

Ideą przyświecającą powstaniu biur coworkingowych była chęć zapewnienia miejsca do pracy w warunkach biurowych profesjonalistom nieposiadającym własnego lokalu. Okazuje się jednak, że coworking to coś więcej niż tylko przestrzeń do pracy.

Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe umożliwia działalność w specyficznych warunkach. W takim biurze każda zainteresowana osoba może wynająć biurko dla siebie. Zwłaszcza w Europie Zachodniej tego typu rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością, a z usług licznych biur coworkingowych korzystają przedstawiciele przeróżnych profesji. Nie jest prawdą, że z tego typu usług korzystają wyłącznie freelancerzy. W biurach coworkingowych spotkać można też programistów komputerowych, marketingowców, dziennikarzy, grafików, a nawet managerów zagranicznych firm.

Co jest przyczyną tak dużego zainteresowania coworkingiem? Osoby pracujące z domu na pewno zdają sobie sprawę, jak trudne na dłuższą metę, jest rzetelne rozgraniczenie życia prywatnego oraz zawodowego. Praca zdalna niesie ze sobą mnóstwo korzyści, jednakże, kiedy pracownik jest "sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem" mogą pojawić się poważne problemy związane z brakiem motywacji, słabą efektywnością oraz organizacją pracy. W związku z tym, w warunkach zamknięcia na świat stajemy się mniej kreatywni, a przez to mniej produktywni. W takiej sytuacji zmiana otoczenia pozwoli nam na lepszą organizację czasu. W biurze coworkingowym pracownik ma okazję poznać nowe, równie ambitne i kreatywne osoby. Tego typu swoista wewnętrzna rywalizacja i atmosfera wzajemnej motywacji pozytywnie wpływają na wydajność.

praca w biurze coworkingowym

Jak widać, coworking to również bardzo dobry sposób na nawiązywanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń, a także budowanie sieci kontaktów biznesowych. Jakby tego było mało, sami możemy dozować ilość czasu spędzonego w takim współdzielonym biurze. Niektórzy korzystają z usług coworkingowych na pełen etat, niektórzy kilka razy w miesiącu, a niektórym wystarcza użycie sali konferencyjnej do przyjęcia kontrahentów.

Biuro coworkingowe - co to jest? 

Nie ulega wątpliwości, że ogromna popularność takiego modelu pracy podyktowana jest w głównej mierze przez zmiany pokoleniowe. Młodsze generacje, dorastające w błyskawicznie zmieniającym się świecie interaktywnych technologii doceniają elastyczność oraz dynamikę coworkingu. Co więcej, nowoczesne biura coworkingowe kuszą młodych profesjonalistów nowoczesnym wystrojem wnętrz, a także funkcjonalnymi bonusami, takimi jak przestronne kuchnie czy strefy relaksu.

Coworking to koncept który pozwala indywidualistom na rozwinięcie skrzydeł. Nawiązane nowe znajomości prywatne i biznesowe oraz przyjemna atmosfera pracy motywują, a także pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w porównaniu z pracą domową.