Co-bieta - czyli pół-żartem, pół-serio o kobietach w coworkingu

Dzień Kobiet dawno już za nami. Kwiaty wręczone, panie wycałowane, kino kobiece obejrzane . Atmosfera tego święta udzieliła się również nam i to do tego stopnia, że zaczęliśmy zastanawiać się nad miejscem kobiety w coworkingu. Ambitnie, prawda? Biorąc pod uwagę, że już samo zdefiniowanie słowa ‘’kobieta’’ sprawia nam duże trudności, zrozumienie, kim jest ‘’coworkerka’’ jest nie lada wyzwaniem. Ale cóż, jak myśleć to nad skomplikowanymi kwestiami, jak kraść to miliony.

 

Wobec męskiej dominacji

 

Wiek: 25-30 lat. Wykształcenie: wyższe. Płeć: mężczyzna. I nie, nie jest to ogłoszenie matrymonialne. To po prostu profil typowego coworkera. Statystyki przygotowane przez portal Deskmag mówią wprost - najczęściej przestrzeń coworkingową wynajmują młodzi, wykształceni mężczyźni.

My jednak na przekór wszelkim danym, tabelkom i wykresom, dzisiejszy wpis poświęcimy paniom pracującym w coworkingu. No właśnie. Jak kobiety odnajdują się w miejscu teoretycznie zdominowanym przez mężczyzn i czego tam szukają?

 

„Po męża przyszłam’’

 

Przyszły, by ustabilizować swoją sytuację finansową. Złośliwi powiedzą, że coworking traktują jak miejsce, gdzie mogą poznać atrakcyjnego kandydata na partnera. I owszem, według statystyk i obserwacji w coworkingu pracuje wielu mężczyzn, którzy zasługują na uwagę pań.

Nie mamy jednak wystarczających danych, które mogłyby pokazać nam wprost, że w coworkingu tworzą się pary. Za to widzimy, że nawiązują się bardzo trwałe relacje biznesowe oraz przyjaźnie, które wychodzą poza biuro coworkingowe. Kraków to przecież miasto, gdzie niemal na każdym rogu znajdziemy kawiarnię, w której zaserwują nam kawę czy smaczną herbatę. Z tego luksusu korzysta wielu coworkerów, którzy podczas popołudniowej przerwy wychodzą z nowo poznanymi w biurze znajomymi na kawę albo obiad.

Tych, którym jednak nie w smak takie wycieczki, zapraszamy na kawę, herbatę i słodkości do naszej coworkingowej kawiarni. Z dala od zgiełku open space’a, łatwiej porozmawiać oraz nawiązać nową trwałą relację biznesową.

 

‘’Żadnej pracy się nie boję’’

 

Człowiek-orkiestra jest kobietą. Wiemy o tym co najmniej od czasów ‘’Czterdziestolatka’’ i Kobiety Pracującej. Grająca tę rolę - Irena Kwiatkowska - z pewnością nie spodziewała się, że jej słowa powtarzane przy okazji każdego odcinka: ‘’Jestem kobietą pracującą, żadnej pracy się nie boję’’, współcześnie staną się mottem dla wielu pań pracujących w naszej przestrzeni.

Te wszechstronne, twórcze i niebanalne kobiety każdego dnia udowadniają, jaka pozytywna energia w nich drzemie. Graficzki, prawniczki, programistki, w sportowych adidasach albo czarnych, klasycznych szpilkach, czasem w spodniach, czasem w spódnicy, z rozwianymi włosami albo z misternie ułożoną fryzurą, raz tryskające energią i dobrym humorem, innym razem bardziej skupione na zadaniu – nasz coworking połączył ich losy. Każda z nich jest inna, specjalizuje się w innej dziedzinie, posiada odmienne zainteresowania i dzięki temu wnosi swoją część do coworkingu, czyniąc to miejsce wyjątkowym.

 

Razem mogą więcej

 

Nasz Biznes-Lab to prawdopodobnie jedyne takie biuro na godziny, gdzie kobiety biznesu z Krakowa i okolic mają szansę spotkać się w jednym miejscu. Jak się okazuje, często rozmowa przy kawie wystarcza, by mogły odnaleźć nić porozumienia i nawiązać udaną współpracę z innymi coworkerkami.

Łamią tym sposobem krzywdzący stereotyp o kobietach, który głosi, że przedstawicielki płci pięknej nie potrafią ze sobą pracować, są niesolidarne i nastawione na realizację wyłącznie własnych celów. Praktyka pokazuje, że wręcz przeciwnie: panie  coworkingu wspólnymi siłami osiągają wiele.

Nie oznacza to jednak, że kobiety w coworkingu rezygnują ze współpracy z mężczyznami. Z połączenia ich energii powstało wiele projektów, z których coworkerzy naprawdę mogą być dumni. Jeśli jednak panowie jeszcze nie wiedzą, czy warto pracować z kobietami, niech przejdą do dalszej części.

 

‘’Czucie i wiara silniej mówi do mnie…’’

 

Są bardziej empatyczne, cierpliwe oraz stawiają wyżej relacje międzyludzkie niż osobisty sukces, a w związku z tym są lepszym partnerem w relacjach biznesowych – to, według badań przeprowadzonych na zlecenie ‘’Fiscal Times’’, główne powody, dla których warto nawiązać współpracę z kobietami. I chociaż to tylko bardzo uproszczony obraz pracującej kobiety, to jak w każdym stereotypie i w tym znajdziemy ziarnko prawdy.

Dlatego przyjdźcie, wielu wspaniałych ludzi – kobiet i mężczyzn - z równie wyjątkowymi umiejętnościami tworzy naszą coworkingową społeczność. Rozpoczęcie pracy biurko w biurko z nimi to dla Was, przyszli Coworkerzy, okazja do nawiązania wielu relacji biznesowych oraz przyjaźni.

Wiemy, że ani prestiżowa lokalizacja w centrum miasta, ani nawet dodatkowe usługi jak na przykład wirtualne biuro to nie wszystko. Naszą siłą są przede wszystkim wspaniali ludzie – zarówno osoby wynajmujące, jak i obsługa, która dba o to, by zająć się w odpowiedni sposób Klientami i ich sprawami.

Jeśli więc chcesz nas poznać, zapraszamy do Biznes-Labu, gdzie liczy się ludzki potencjał.