Fotograf, malarz, grafik, pisarz... Coworkingowe zawody

Biura coworkingowe szturmem zdobywają rynek! Coraz więcej osób decyduje się właśnie na wynajem biurka w podobnej przestrzeni – bez względu na to czy jest freelancerem, czy też może właśnie rozpoczyna własną działalność, tworząc jakiś start-up. Jednocześnie jednak wiele osób nadal nie wie czym jest coworking i co oferuje swoim klientom. Dlaczego niektórzy decydują się płacić za możliwość wynajęcia biurka na godziny? I przede wszystkim do kogo podobna oferta jest kierowana? O tych nowoczesnych trendach opowiada krótko niniejszy artykuł. 

Popularne wolne zawody

Osoby, które wykonują wolny zawód to tak zwani freelancerzy. Dla wyjaśnienia warto zaznaczyć, że nazwa ta jest nieprzypadkowa. Słówko free oznacza tyle co wolny, zaś lancer pochodzi od pewnego rodzaju broni – lancy. Po raz pierwszy słowo freelancer zostało użyte w powieści „Ivanhoe” przez Waltera Scotta (1771–1832) i opisywało najemnego wojownika. Choć współcześni freelancerzy nie walczą tą lekką, drzewcową bronią, a tym bardziej nie są wojownikami (choć w pewien metaforyczny sposób można powiedzieć, że walczą o realizację swoich zawodowych zadań), słowo to przyjęło się dla opisania właśnie najemników. Kogoś, kto zatrudnił się w tej czy innej firmie, by zrealizować zlecenie. 

Wolne zawody dotyczą bardzo wielu branż. Na ich wykonywanie decydują się zaś osoby, które z jakichś przyczyn wolą niezależność od stabilnej pracy w jednej firmie. Być może w ten sposób lepiej zarabiają? A może chodzi o fakt, że sami wybierają zlecenia, których się podejmą? Przyczyn jest wiele, ale głównie taka, iż wolny strzelec działa na własny rachunek – a posiada mnóstwo niezbędnych kompetencji, by w ten sposób osiągnąć sukces. W związku z tym z wybraną firmą (czy firmami) podpisuje umowę o zlecenie lub o dzieło – na czas wykonania zadania. Do wolnych zawodów zaliczyć można przede wszystkim tych, którzy wykonują pracę artystyczną (graficy komputerowi, malarze, fotografowie, rzeźbiarze), ale i między innymi są to kamerzyści, programiści, specjaliści od PR, copywriterzy, dziennikarze internetowi itd.

fotograf w biurze coworkingowym

Kto pracuje w coworking space?

W przestrzeni coworkingowej pracują wszyscy ci, którzy równie dobrze mogliby pracować we własnym domu, albo gdziekolwiek na mieście, jednakże preferują nowoczesne przestrzenie, obecność innych, pełnych pasji ludzi, którzy zmotywują ich do szybszej realizacji zadań. W podobnych miejscach zresztą są nawet specjalne sale konferencyjne, by zapraszać tam swoich gości – klientów, inwestorów, współpracowników. Zaproszenie takich osób do swojego domu może wyglądać nieprofesjonalnie – a w coworking space jest mnóstwo miejsca właśnie na podobne, biznesowe spotkania. Osoby, które nie chcą, by dłużej rozpraszała ich telewizja, szczekający pies sąsiadów, czy nowa książka – jednym słowem takie, które nie mogą już dłużej wytrzymać w domu, bo widzą, że praca w nim to wcale nie idylla – decydują się na wynajem biurka w biurze coworkingowym. Nie płacą za to dużo – można bowiem dokładnie umówić się z właścicielem, kiedy i na jak długo się w nim pojawiamy. Niektórzy przychodzą raz w tygodniu, inni codziennie, jeszcze inni wykupują tylko dwie godziny na spotkanie z klientem, a kolejni decydują się zarezerwować dostęp miesięczny. Jako wynajmujący sami decydujemy, kiedy i na ile – a opłaty są dużo niższe, niż gdybyśmy chcieli wynajmować dla siebie całe biuro!

W coworking space pracują osoby z wielu różnych branż – co może się przydać. Nowe znajomości, które zawsze się pojawiają w tego typu miejscach, mogą doprowadzić do jakiejś ściślejszej współpracy – dobrze mieć znajomych znających się na różnych dziedzinach, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy taka znajomość się przyda. W coworking space pracują także – a może przede wszystkim – osoby, które zajmują się swoim starupem. To znaczy, że posiadają swoje własne, małe przedsiębiorstwo, które jeszcze nie ma wypracowanej metody działania, zatem dopiero poszukuje modelu biznesowego, który pomoże osiągnąć największy zysk i zrealizować cele. W takich przypadkach wynajem osobnego biura mija się z celem – to dodatkowe koszty! Biurko w coworking space jest o wiele tańsze – a swoją działalność można nawet zarejestrować na adres takiego biura.

Wygoda pracy w biurze typu coworking

W biurze coworkingowym można liczyć na:

- możliwość korzystania z profesjonalnego, ogólnie dostępnego sprzętu (drukarek, kserokopiarek, rzutników itp.)

- możliwość korzystania z sali konferencyjnej

- kącik relaksu, gdzie można się wyciszyć, uspokoić, odpocząć w trakcie lub po pracy

- różnego rodzaju kursy i szkolenia, w których mogą brać udział chętni (to możliwość podniesienia własnych kwalifikacji)

W takich biurach panuje atmosfera pracy – wszyscy się motywują, a jednocześnie każdy może pracować w swoim tempie. Nikt nie jest niczyim rywalem, nie musi się podlizywać szefostwu, nie musi się niczym stresować – w dodatku przestrzeń tworzona jest w taki sposób, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie. Oznacza to, że krzesło jest wygodne, reszta umeblowania funkcjonalna i estetyczna, a kolory pobudzające do pracy. W dodatku nikt nie będzie za nami dzwonił, jeśli w wykupionym czasie nie przyjdziemy – wszystko zależy tylko od nas!