Coworking – daj mu szansę!

Wielu przedsiębiorców w pewnym momencie musi podjąć decyzję i zdecydować się na pracę z domu, lub też wynajęcie całego biura. Coraz więcej z nich bierze pod uwagę również trzecie rozwiązanie jakim jest coworking. Dlaczego taka opcja kusi coraz większe grono osób? Ponieważ to rozwiązanie gwarantujące elastyczność oraz brak konieczności podpisywania wiążących, często długoterminowych umów z firmami wynajmującymi biura.

Coworking – dla kogo?

Coworking to możliwość pracy w możliwość pracowania w wynajętym biurze. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oddzielić życie zawodowe od prywatnego, co często uniemożliwia praca z domu. Pracując z własnego mieszkania często jest się przez coś rozpraszanym, co może sprawiać, że nie poświęca się swoim zawodowym obowiązkom w stu procentach. Dodatkowo praca zdalna sprawia, że ma się wrażenie, iż bez przerwy jest się w pracy, co oczywiście negatywnie wpływa na samopoczucie oraz życie rodzinne. Ciągła praca w osamotnieniu często powoduje niechęć do działania oraz samorozwoju. Właśnie dlatego wynajęcie biurka we wspólnej przestrzeni wydaje się rozwiązaniem o samych zaletach. Nie da się ukryć, że dla wielu osób motywacją staje się również fakt, że za miejsce przy biurku, przy którym się pracuje trzeba zapłacić. Właśnie dlatego wykonywanie zawodowych obowiązków w tym miejscu jest bardziej wydajne, a osoba pracująca w ten sposób systematyzuje swoją pracę i realizuje postawione przed nią cele. Nie da się ukryć, że obecność ludzi skupionych na swoich obowiązkach jest bardzo motywująca i sprawia, że każdy pracownik chce dać z siebie możliwie najwięcej, by stać się podobnym do innych osób pracujących we wspólnej przestrzeni.

Zalety pracy w coworkingu

Niewątpliwą zaletą pracy we wspólnej przestrzeni jest fakt, że można poznać osoby będące przedstawicielami różnych branż, ponieważ mogą one okazać się niezwykle inspirujące oraz chętne do dzielenia się swoją wiedzą. Nierzadko takie znajomości mogą okazać się motywacją do działania i stworzenia własnego biznesu, o którym wcześniej nawet by się nie pomyślało. Możliwość wymiany doświadczeń to jeden z ważniejszych atutów pracy w coworkingu.

praca w coworkingu zalety

Co ciekawe wiele coworków daje możliwość nie tylko pracy we wspólnej przestrzeni, ale ma w swojej ofercie także różnego rodzaju wsparcie, między innymi księgowe oraz prawne. W przypadku osób prowadzących własną jednoosobową działalność takie rozwiązanie może być dużym ułatwieniem, ponieważ dzięki niemu nie muszą skupiać się na kwestiach, na których się nie znają lecz na pracy nad własnymi zobowiązaniami zawodowymi. Ponadto możliwe jest korzystanie z wirtualnego adresu, dzięki czemu cała korespondencja dochodzi w miejsce, w którym się pracuje i nie zajmuje ona cennego miejsca w domu. Warto pamiętać, że korzystanie z coworków wiąże się z dostępem do szybkiego internetu, a także sprzętów niezbędnych do prowadzenia działalności (jak choćby drukarka).

Osoby prowadzące własną działalność wiedzą, że w tym przypadku spotkania z klientami to chleb powszedni. Biura coworkingowe są do tego dostosowane - znajdują się tam sale konferencyjne, w których można odbyć spotkania biznesowe w sprzyjających warunkach.   

Przygotowanie do pracy we wspólnej przestrzeni

Decydując się na pracę w coworkingu należy pamiętać o tym, że w biurze na pewno nie będzie panować idealna cisza przez 8 godzin pracy (choć warto pamiętać, że wbrew opinii wielu osób nie wiąże się ona także z ciągłym gwarem i hałasem). Na wszelki wypadek warto przygotować sobie playlistę oraz słuchawki, które w razie potrzeby pomogą wyciszyć dźwięki.

Praca we wspólnej przestrzeni ma wiele zalet – pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy (przede wszystkim w przypadku osób, które decydowałyby się na wynajem całego biura), a także umożliwia efektywną pracę bez narażenia na ciągłe pokusy, które czyhają na osoby pracujące z domu. Warto zdecydować się na skorzystanie z takiego rozwiązania i przekonać się na własnej skórze dlaczego taka forma pracy zyskuje popularność w coraz szerszych kręgach.