Dowiedz się jak zostać freelancerem

Freelancing staje się coraz popularniejszą formą pracy, mimo, że jeszcze nie tak dawno przewidywano, iż nie ma ona szans ze stabilnym etatem. Dzisiaj wiele osób decyduje się na zarabianie jako wolni strzelcy, ale ilość mitów krążących na temat freelancerów i ich trybu pracy jest naprawdę duża. Warto zatem dowiedzieć się jak naprawdę wygląda tego typu forma pracy.

Freelancer? Kto to taki?

Zgodnie z bardzo ogólną definicją freelancingu, osoba, która decyduje się być wolnym strzelcem, wykonuje dla zleceniodawcy określone przez niego zadania, ale na podstawie innego rodzaju umowy, niż ta o pracę.

Definicja ta może stanowić punkt wyjścia, ale trzeba mieć na uwadze to, że wolny strzelec wykonuje swoje obowiązki w trochę inny sposób niż pracownik zatrudniony na umowę zgodną z kodeksem pracy. Przede wszystkim, freelancer cieszy się większą swobodą w doborze przyjmowanych zleceń, wyznaczanych sobie godzinach pracy czy miejscach, z których pracuje. Freelancer może bowiem wykonywać zlecenia w swoim biurze, domu czy też w jakimkolwiek innym miejscu, które będzie mu odpowiadało. Liczba zawodów, w jakich możliwa jest praco jako freelancer ciągle rośnie, ale nadaj najczęściej są to zawody twórcze.

Freelancer - zawody

Freelancerzy to zazwyczaj osoby pracujące w takich zawodach jak copywriter, tłumacz, grafik, dziennikarz, korektor, fotograf, psycholog, coach lub trener personalny, szkoleniowiec, projektant stron internetowych czy przedstawiciel branży IT. Aby pracować jako wolny strzelec, konieczne jest nie tylko wyspecjalizowanie się w konkretnej dziedzinie, ale również posiadanie obszernej wiedzy oraz praktycznych umiejętności.

"Wolny strzelec" - Z angielskiego zwany freelancerem

Popularność freelancingu stopniowo się podnosiła wraz z rozwojem Internetu. Narzędzie to bardzo ułatwiło research oraz wyszukiwanie zleceniodawców, ale zdecydowanie prostsze stało się też przekazywanie przedmiotu zlecenia oraz komunikowanie się freelancerów ze zleceniodawcami.

Jak zostać freelancerem? 

Tak naprawdę nie każdy posiada cechy, które mogą predysponować do pracy jako wolny strzelec. Przede wszystkim trzeba bowiem wykazywać się zaradnością, samodyscypliną i pewnego rodzaju przebojowością. Freelancer musi się sam troszczyć o to by zdobyć kolejne zlecenia, dopilnować aby zostały wykonane w terminie oraz zadbać o to by otrzymał uzgodnioną zapłatę.

kim jest freelancer

Oprócz tego, freelancer musi także zazwyczaj zajmować się swoją księgowością, PR-em i marketingiem, dzięki czemu zdobywa nowe zlecenia i ustala wszystkie szczegóły związane z ich realizacją. W związku z tym, że wolny strzelec musi działać na wielu różnych frontach, na początku swojej działalności musi naprawdę ciężko pracować, aby utrzymać płynność finansową.

Oczywiście, każdy kto marzy o pracy freelancera musi mieć świadomość tego, iż nie zawsze wykonuje on zlecenia, które są interesujące. Na początku takiej działalności, ważne jest każde, nawet mniej atrakcyjne zlecenie. Może ono bowiem pomóc nam w rozwoju, ale też stać się dobrą reklamą, która przyciągnie kolejnych klientów. Dlatego wszystkie zlecenia należy wykonywać z pełnym profesjonalizmem, dzięki któremu można zyskać renomę.

Niezwykle istotny jest też szacunek do klienta. Jego niewiedza nie powinna być tematem naszych kpin, gdyż to właśnie z tego powodu zwrócił się po pomoc do specjalisty. W każdej sytuacji musimy także szanować jego uwagi i wprowadzać niezbędne poprawki. Oczywiście nie oznacza to, iż sami nie możemy również proponować pewnych rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na efekt końcowy.

Liczba osób, które porzucają nużąco pracę biurową na rzecz freelancingu ciągle rośnie. Wiele spośród nich nie ma jednak pojęcia, że taki tryb pracy oznacza spędzanie wielu godzin w domu, bez przerw na rozmowy z innymi osobami, chociażby na temat zleceń. Istnieje również mnóstwo różnych rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Czasem obejrzenie jednego odcinka serialu podczas spożywania posiłku, zamienia się w cały maraton. Często też kuszą nas niespodziewane spotkania z przyjaciółmi czy chęć zrobienia porządków, przez co wykonanie odpowiedniej ilości pracy ciągnie się przez cały dzień, pozbawiając nas spokojnego czasu na odpoczynek. W takich przypadkach, warto zastanowić się nad możliwością pracy w biurach coworkingowych, czyli w przestrzeniach biurowych, które dzieli ze sobą grupa freelancerów.