Umeblowanie biura coworkingowego

Biuro coworkingowe to taka przestrzeń, gdzie wynajmujemy biurka do swojej pracy, w ten sposób uzyskując możliwość płacenia mniej za miejsca dla swoich pracowników, albo posiadając możliwość wyrwania się z domu, jeśli działamy jako freelancerzy, a praca w domu nas rozprasza. W biurach coworkingowych powinniśmy znaleźć ostoję, która pozwoli nam uzyskać motywację do pracy, doda energii do wydajniejszego działania, pobudzi do aktywności, włączy kreatywność i pozwoli nam po prostu na szybsze wykonywanie swoich obowiązków. Bardzo wiele zależy w tym wypadku od odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Ponieważ ludzie wynajmują jedynie biurka, nie mamy wpływu na to, kim są – nie pracują w tej samej firmie i nawet ich czasem nie znamy, będąc jedynie na „cześć”. Ale umeblowanie, odpowiednia kolorystyka, miejsce do relaksu, właściwa ilość światła czy temperatura – to są rzeczy, na które właściciele biura coworkingowego powinni zwrócić uwagę. Jak najlepiej zaaranżować przestrzeń, by wynajmujący byli zadowoleni?

Kolory motywujące do efektywnej pracy

W każdym biurze najważniejsza jest kolorystyka przestrzeni. Jest ona tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy i co sprawia, że ludziom pracuje się dobrze, bądź ciężko. We wnętrzu utrzymanym w odpowiedniej kolorystyce mamy więcej energii do działania – pewne barwy pobudzają bowiem, działają stymulująco. I mowa tu zarówno o kolorach ścian, jak też o meblach oraz dodatkach – a także o ważnych akcentach naturalnej zieleni, które w postaci kwiatów doniczkowych, w kolorowych doniczkach, powinny się znaleźć w każdym takim wnętrzu. 
Kolory uznane za motywujące do pracy to te jasne, niezbyt nasycone, ciepłe. Dzięki temu pomieszczenie jest po prostu przytulne, miło w nim przebywać i do niego wracać. Jeśli człowiek dobrze się w nim czuje, znajdzie to odzwierciedlenie w jego działaniu. Wnętrza nie mogą być jednak monochromatyczne – sprzyja to monotonii i na pewno nie dodaje energii. Biel na pewno nie jest wskazana – szybko szarzeje i nie działa stymulująco na umysł człowieka. Przed utratą energii dobrze chroni kolor brzoskwiniowy, pomarańczowy motywuje do efektownych działań, żółty stymuluje komunikatywność, błękit rozbudza zdolności twórcze, a zieleń poprawia koncentrację, uspokaja jeśli praca jest stresująca, a przy tym stymuluje mózg. We wnętrzach często obecnie spotyka się czerwień – jeśli nie na ścianach, to na pewno w połączeniu z drewnem na biurkach, czy w postaci dodatków (lamp, koszy na śmieci, doniczek itp.). Czerwień przeciwdziała fizycznemu zmęczeniu, a ponadto pobudza do zdecydowanych działań.

temperatura w pracy

Wygodne meble biurowe do przestrzeni coworkingowej

Kto aranżuje biuro coworkingowe powinien zdać sobie sprawę, że prócz naturalnego wpływu oświetlenia czy kolorów na pracę człowieka, bardzo wpływa na nią przede wszystkim wygoda. Czy krzesło jest wygodne? Czy można je dostosować do swojego wzrostu? Czy trzeba się przy nim garbić, narażając na ból kręgosłupa po całym dniu pracy? Czy biurko jest zbyt niskie, zbyt małe, nie ma żadnej szufladki, do której można włożyć swoje rzeczy? Osoby, które będą wynajmować miejsca w biurze coworkingowym będą zwracały na wygodę największą uwagę. Jeśli uznają, że w domu pracuje się im lepiej, szybko się ulotnią. Dlatego trzeba korzystać z najnowszych trendów, aranżować przestrzeń modnie, ale przede wszystkim z uwzględnieniem komfortu klientów. 
Krzesła powinny być obrotowe, regulowane – zarówno jeśli chodzi o oparcia, jak i ich wysokość. Najlepiej by miały podpórki pod ręce oraz pod głowę, by każdy klient mógł je dostosować do swojego wzrostu i wymagań – jako właściciel pamiętaj, że będą przychodzili do Ciebie różni ludzie, więc takie rozwiązania są inwestycją w przyszłość. Biurka zaś powinny ze sobą współgrać, w razie potrzeby mieć możliwość łączenia, a najlepiej by również miały regulowane nóżki, jeśli zdecydujemy się na nieregulowane krzesła. Najlepiej, jeśli biurko będzie miało jakąś szufladkę, albo półkę, gdzie wynajmujący miejsce będzie mógł coś postawić, schować, jeśli zajdzie taka potrzeba. To sprzyja długofalowej współpracy. W biurze coworkingowym warto też umieścić kilka szafek do przechowywania wspólnych rzeczy – na przykład herbat, kawy itp.

Odpowiednia temperatura pracy

Niezwykle istotną kwestią, która wpływa zawsze na jakość wykonywanej pracy, jest panująca w otoczeniu temperatura. I nie chodzi tu oczywiście o tą za oknem, lecz o temperaturę w biurze. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury odbierają chęć do pracy – ta pierwsza może sprawiać, ze nie chce się siedzieć w jednym miejscu, lecz ruszać się, by się ogrzać. Mogą kostnieć palce, trzeba się ciepło ubierać i co chwilę robić herbatę na rozgrzanie. Gdy z kolei jest zbyt gorąco, każdy się rozleniwia – jest podobnie jak w lecie, gdy przy upałach najchętniej byśmy leżeli i popijali zimne napoje. 
Szacuje się, że temperatura w biurze nie powinna być nigdy niższa niż 18 stopni Celsjusza. Istnieją nawet zapisy prawne, opisujące dokładniej ten temat. Choć temperatura maksymalna nie jest w przepisach jednoznacznie określona, zakłada się, że nie może być absolutnie wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Wiadomo jednak, że przy takiej temperaturze w biurze mało komu chciałoby się pracować. Dlatego specjaliści uznają, że najbardziej odpowiednia dla pomieszczeń, gdzie wykonuje się pracę siedzącą, będzie wartość mieszcząca się w przedziale 20-24 stopnie Celsjusza.