Pierwsza zasada pracy w biurze coworkingowym - brak zasad

Coworking zdobywa coraz większą popularność wśród osób pracujących zdalnie. Nie ma w tym nic dziwnego, wynajem biurka bardzo często okazuje się znacznie bardziej racjonalnym pomysłem od wynajmu biura. Optymalizacja kosztów to jednak jeszcze nie wszystko, taka forma pracy niesie z sobą także inne zalety, o których po prostu nie można nie wspomnieć.

Ideą coworkingu jest wynajem przestrzeni do pracy, która będzie dzielona wraz z innymi osobami. Mówimy tu zatem o typowym pomieszczeniu open space (nie jest to regułą, niektóre firmy oferują też prywatne pomieszczenia), choć słowo „typowy” nie jest określeniem właściwie określającym panujące tam warunki. Każdy, kto choć raz miał okazję pracować w biurze coworkingowym, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele dzieli je od korporacyjnych sal, w których słowo „praca” jest pojęciem względnym. Czy jednak nie byłoby rozsądniej ponieść nieco wyższy koszt i wynająć tradycyjne pomieszczenie biurowe? Nie, a przemawia za tym wiele aspektów. 

Przewaga biura coworkingowego nad zwykłym biurem

Choć kwestia finansowa nie jest jedyną, która powinna być brana pod uwagę, to mówiąc o pozytywnych aspektach coworkingu, warto zacząć właśnie od tego tematu. Wynajem powierzchni biurowej łączy się nie tylko z koniecznością uiszczania comiesięcznej opłaty, której wysokość w dużej mierze wynika nie tylko z metrażu, ale także z lokalizacji. W wielu przypadkach warunkiem podpisania umowy jest wniesienie kaucji (zwykle w wysokości trzymiesięcznej opłaty). To jeszcze nie wszystko, decydując się na wynajem biura, należy brać pod uwagę fakt, że umeblowanie oraz wyposażenie pomieszczenia we wszystkie niezbędne sprzęty najczęściej leży po stronie najemcy. Kosztem będzie także eksploatacja pomieszczenia – materiały biurowe, opłaty za media i kontakt z dostawcami to kolejny wydatek i kolejna pozycja na liście „do zrobienia”. 

tanie biuro na godziny

Biuro coworkingowe to optymalizacja kosztów w comiesięcznym budżecie, a niższe koszty to wyższy zarobek, równanie jest bardzo proste. Decydując się na wynajem biurka nie musisz podpisywać zobowiązania umownego, które „zwiąże Cię” na wiele miesięcy, nie wnosisz kaucji, nie martwisz się wyposażeniem i opłatami za media. Sam ustalasz czas, na jaki wynajmiesz swoje biurko. Z oferty biura coworkingowego możesz skorzystać też „z doskoku” – zwykle nie ma najmniejszego problemu z zajęciem wolnego biurka na godzinę lub dwie. 

Własny grafik - godziny uzależnione jedynie od Ciebie

W tym miejscu dochodzimy do niezwykle ważnej kwestii, jaką jest elastyczność. Zawód freelancera lub przedsiębiorcy niesie z sobą wiele korzyści, a jedną z największych jest możliwość dowolnego układania swojego grafiku. Wynajmując pomieszczenie w biurowcu w sposób bardziej lub mniej świadomy rezygnujesz z tego przywileju. Tego typu obiekty najczęściej pracują w systemie „od, do” a nie w każdym przypadku istnieje możliwość pracy po godzinach zamknięcia obiektu. Jakie opcje pozostają zatem dostępne? Może praca w domu? To raczej kiepski pomysł. W przestrzeni, w której sfera prywatna przenika się ze sferą zawodową, raczej trudno o skupienie i wydajną, produktywną pracę.

Takich ograniczeń nie znają osoby, które na co dzień korzystają z dobrodziejstw coworkingu. Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo wiele tego typu obiektów funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, ułożenie efektywnego planu dnia nie stanowi najmniejszego problemu. Twoja praca jest najbardziej wydajna w godzinach porannych? A może wolisz się wysypiać, a do realizacji projektów zabierasz się dopiero późnym wieczorem? W każdym z tych przypadków ofertę biura coworkingowego możesz dostosować do swoich własnych potrzeb.

własne godzinny pracy

Tak duża elastyczność ma jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę. Każdy freelancer zetknął się z niespodziewanymi zleceniami, które trzeba zrealizować „na wczoraj”. Cóż, klientowi nie wyppada odmówić, warto zatem mieć świadomość, że o każdej porze możemy zająć wygodne miejsce i przystąpić do pracy w stworzonych do tego warunkach. 

Warto też wspomnieć, że biura coworkingowe nie wymagają podpisywania umowy na cały miesiąc. Każdy klient może swobodnie wybierać dni, w których biurko będzie do jego dyspozycji. To niezwykle komfortowa sytuacja, która realnie pozwala dostosować grafik do własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. 

Mniej stresu, bardziej kreatywnie! 

Nie można pominąć też faktu, że aranżacja biur coworkingowych jest zoptymalizowana pod kątem efektywnej pracy. Korporacyjny styl? Nic z tych rzeczy! Znajdziesz tam za to żywe, kojące kolory, dekoracje ścienne i oświetlenie o naturalnej barwie. To wszystko wpływa nie tylko na komfort, ale także na wydajność. Rozładowaniu nagromadzonego stresu sprzyjają też specjalnie opracowane w tym celu strefy relaksu. To miejsca, w których możesz napić się kawy, swobodnie porozmawiać z innymi coworkerami i zaczerpnąć nieco...

... inspiracji. Dokładnie tak, przebywanie w towarzystwie osób trudniących się najróżniejszymi zajęciami działa niezwykle motywująco i pozwala spojrzeć na wykonywaną pracę z zupełnie innej perspektywy. W biurach coworkingowych spotkasz architektów, dziennikarzy, programistów, tłumaczy, webmasterów, marketerów i całą masę innych osób. Inspiracja i motywacja to jedno, kolejną rzeczą jest możliwość zdobycia niezwykle cennych kontaktów. Czy wynajmując tradycyjne biuro miałbyś szansę stanąć przed takimi możliwościami? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, czyż nie?