Potrzebujesz miejsca do pracy? Rozwiązaniem jest coworking space

Zakładając własną działalność gospodarczą często zastanawiamy się nad lokalizacją oraz szukamy biura pod wynajem. Czy warto inwestować w wyposażenie biura i jego wystrój? Jeśli nie chcesz uwiązywać się długą umową oraz tracić funduszy na biurka i remonty wypróbuj opcję pracy w coworking space.

Wynajem miejsca w coworking space

Na czym polega idea przestrzeni coworkingowej? Jest to możliwość wynajęcia biura lub wręcz biurka na dni, a nawet godziny. Wybieramy interesującą nas lokalizację i po wniesieniu opłaty zyskujemy przestrzeń do pracy wyposażoną w biurko oraz fotel i dostęp do Internetu. W zależności od wybranego przez nas pakietu możemy zamówić stałe miejsce na pewien okres czasu bądź korzystać z losowo przyznanych miejsc.

Przed ostatecznym podjęciem decyzji wybierzmy się na dzień próbny - sprawdźmy, czy odpowiada nam taki rodzaj pracy oraz czy dany budynek spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Warto sprawdzić także, w jakich godzinach czynne jest biuro i czy mamy zagwarantowany do niego dostęp również w dni wolne. Ważne jest także pozostałe wyposażenie - kuchnia z możliwością przygotowania posiłków, komfortowa łazienka i strefa relaksu przydadzą się wszystkim tym, którzy co pewien czas potrzebują przerwy w pracy.

Jeśli nie masz możliwości urządzenia sobie wygodnego gabinetu, a nie przeszkadza Ci obecność innych osób w pomieszczeniu, wypróbuj pracę w coworking space. Feelancerzy, programiści i artyści, którzy nie chcą prowadzić swojego biura w domu zyskują w ten sposób nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń, w której mogą nawiązywać znajomości oraz współpracować z innymi. Warto wspomnieć jednak o drugiej stronie medalu: jeśli do pracy potrzebujemy maksymalnego skupienia i ciszy, otwarta przestrzeń biurowa i pewien stopień hałasu sprawią, że nasza wydajność znacząco spadnie. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest wynajem osobnego biura, w którym w spokoju możemy pracować nad naszym projektem, a gdy potrzebujemy przerwy - możemy dołączyć do pozostałych coworkerów.

Dla kogo praca w biurze na godziny?

Czy taki rodzaj pracy spodoba się każdemu? Niekoniecznie, wszyscy mamy bowiem swoje preferencje i ulubiony styl pracy. Dla jednych będzie to przesiadywanie do późna przed domowym komputerem, inni wolą zebrać swoje materiały i wyjść z domu. Wiele osób pracujących na co dzień w domu narzeka na rutynę. Choć dla etatowych pracowników poranne wstawanie i droga do pracy wydaje się sporą niedogodnością, istnieje też całkiem pokaźna grupa społeczna, której brakuje takich codziennych obowiązków. Wpadają bowiem w pułapkę pracy w domu, do której nie muszą nastawiać budzika i wybierać stroju.

biuro na godziny

W ten sposób jednak znacznie ograniczają swoje społeczne interakcje. Dotyka to w szczególności osób mieszkających samotnie. Wielu freelancerów, w szczególności kobiet skarży się także, że coraz bardziej zaniedbują swój wygląd zewnętrzny: brak konieczności wykonania makijażu czy zakupu nowych ubrań powoduje, że po pewnym czasie tęsknimy za odmianą i wyjściem z domu. Posiadanie zewnętrznego biura jest doskonałą motywacją do wyjścia z domu, poznania nowych osób i narzucenia sobie wewnętrznej dyscypliny. Pozwala także na odpowiednie rozplanowanie pracy oraz "świeży umysł" - oddzielenie strefy życia prywatnego od strefy zawodowej jest bowiem ważne również dla naszego zdrowia psychicznego.

Praca w domu zastąpiona biurem dla każdego

Biuro na godziny to świetne rozwiązanie, jeśli nie stać nas na wynajem osobnego biura i zakup chociażby wyposażenia sali konferencyjnej. Decydując się na coworking zyskujemy bowiem wyposażone i dostępne na wyłączność biuro w prestiżowej lokalizacji. Dzięki temu koniec z umawianiem się z klientami w kawiarniach i restauracjach oraz problemów z porządkami w dokumentacji. Wliczona w cenę obsługa recepcji oraz możliwość skorzystania z adresu siedziby sprawią, że przestaniemy także denerwować się nieustającymi awizacjami i problemami z korespondencją. Również dostęp do sali konferencyjnej znacząco podnosi komfort pracy - jeśli szybko potrzebujesz skorzystać z pomieszczenia dla większej liczby osób, możesz zdecydować się na taki wynajem. Ponadto niebagatelne znaczenie ma także możliwość skorzystania ze sprzętu biurowego i Internetu - dzięki temu nie musimy inwestować w drogi sprzęt i zakładać stałego łącza w swoim domu, co dodatkowo obniża nam koszty.

W ten sposób otrzymujemy także pomieszczenie do przechowywania naszych narzędzi pracy. Jeśli przestajemy mieścić się z naszą dokumentacją w niewielkiej kawalerce, a często zdarza nam się szukać na ostatnią chwilę dokumentów w sypialni, koniecznie zainwestujmy w zewnętrzną przestrzeń biurową. Coraz więcej firm oferuje w ramach usługi wynajmu biura na godziny również dyżury księgowych i prawników, dzięki czemu możemy skorzystać z darmowej porady. W ten sposób na bieżąco załatwimy sprawy kadrowo - płacowe i wyjaśnimy ewentualne niejasności bez dodatkowych opłat. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób prowadzących jednoosobową działalność bez działu kadr i umowy z prawnikiem.