Poznaj zalety pracy w open space – przestrzeni, którą spotkasz w biurze coworkingowym

Otwarta przestrzeń biurowa (z ang. open space) to miejsce, w którym nie ma podziału na mniejsze pokoje, poszczególnych pracowników nie oddzielają żadne ścianki. System ten ukształtował się w Stanach Zjednoczonych już na początku XX wieku i stopniowo zdobywał kolejnych zwolenników na całym świecie.

Za pierwsze miejsce, w którym zastosowano open space uznaje się Larkin Administration Building w Nowym Jorku. Założenia tego modelu prowadzenia biura są proste i mówią o ułatwionej komunikacji między poszczególnymi pracownikami. Ważny jest także szybki obieg poszczególnych dokumentów, co dzięki otwartej przestrzeni staje się prostsze.

Idea open space oparta jest na analogii do taśmy produkcyjnej. Pracowników możemy tutaj przyrównać do maszyn produkcyjnych, wszystkie działania wykonywane są w określonej kolejności a całość powinna przynieść maksymalnie efektywny obieg poszczególnych dokumentów w jak najkrótszym czasie.

Otwarta przestrzeń to także łatwiejszy nadzór pracowników, nie ma w tym wypadku mowy o niedbałym wykonywania pracy, ponieważ każdy jest tu dokładnie widoczny dla przełożonego.


Biura open space


Decydujący przy wyborze biur typu open space jest czynnik finansowy. W otwartej przestrzeni firma może zatrudniać większą ilość pracowników, a do tego cały proces produkcyjny znacznie się skraca.

Praca w open space


Praca w otwartych przestrzeniach oprócz niebywałych zalet, ma także swoje minusy. Dobra komunikacja oraz bezpośredni kontakt między poszczególnymi pracownikami jest tutaj niekwestionowaną zaletą. Warto wspomnieć jednak o sporym hałasie panującym w biurach tego typu czy też ograniczonej prywatności w miejscu pracy. Na brak komfortu skarżyło się szczególnie wielu pracowników.

Ogólnodostępna dyskusja w miejscach typu open space sprowadza się także do krótkich, służbowych kontaktów między pracownikami. W miejscu pracy, w którym każdy może usłyszeć wszystko, tematy prywatne schodzą na boczny tor. Prowadzi to do płytszych relacji między współpracującymi ze sobą osobami. Relacje międzyludzkie nie są w tym wypadku rozbudowane w takim stopniu, jak ma to miejsce w małych firmach.

open space

Zwolenników open space należy szukać przede wszystkim wśród osób lubiących pracę grupową a także przebywanie w towarzystwie wielu różnych ludzi. Możliwość szybkiego skonsultowania decyzji z wieloma osobami znacznie ułatwia pracę. Wśród niektórych panuje również przekonanie o wyższości tego stylu pracy nad tradycyjnym z innego względu. Według nich układ zamknięty prowadzi do izolacji poszczególnych pracowników a także powstawania wrogich grup w środowisku pracy.
 

Open space – zasady pracy


Tylko od pracodawcy zależy czy w jego firmie będzie więcej zwolenników czy też przeciwników idei open space. Przy projektowaniu przestrzeni biura należy pamiętać o kilku ogólnych regułach. Przede wszystkim – przestrzeń pracownicza nie może być zbyt mała. Dodatkowo, każdy powinien mieć dostęp do pomieszczenia prywatnego (w celu skonsumowania posiłku czy też wykorzystania przerwy). Odpowiednie decyzje podjęte przez pracodawcę sprawią, że uwypuklą się zalety otwartych przestrzeni a wady tego stylu pracy zostaną znacznie zminimalizowane.

Podczas procesu rekrutacji warto zastanowić się nad ogólnymi zasadami panującymi w biurze. Każdy pracownik powinien ich przestrzegać tak, aby wzrósł ogólny komfort pracy. Ważne w tym wypadku jest szczególnie odpowiednie dysponowanie poszczególnymi dźwiękami. Nieustannie dzwoniące telefony komórkowe są w stanie na przykład w znaczący sposób rozproszyć uwagę osób siedzących obok i skutecznie obniżyć ich efektywność. Wyciszenie oraz ograniczenie do minimum niepożądanych dźwięków wpłynie pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy a ostatecznie także na wyniki firmy.

Open space - zalety

  • Swobodna i płynna komunikacja między poszczególnymi pracownikami,
  • Płynny przepływ informacji oraz dokumentów,
  • Brak izolacji poszczególnych pracowników firmy,
  • Ułatwiona współpraca,
  • Łatwy dostęp do przełożonych,
  • Wszyscy pracownicy czują się równi i dysponują jednakową przestrzenią pracy,
  • Maksymalizacja efektywności wykorzystania miejsca pracy,
  • Niższe koszty związane z wynajmem czy też utrzymaniem biura,
  • Większa ilość stanowisk w jednym miejscu wpływa także pozytywnie na koszty eksploatacji.