Pracować razem, czyli o coworkingu słów kilka

Jesteś freelancerem, masz wolny zawód i cieszysz się z posiadanej swobody? Brak bezpośredniego zwierzchnika i szefa, z pewnością jest atrakcyjnym pomysłem. Praca w domu to wygodne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy potrafią kontrolować swój czas i oddzielić życie prywatne od zawodowego. Sytuacja wydawać się może przekonująca i kusząca, często jednak wywołuje problematyczne położenie. Możemy zagubić się w obowiązkach i wykształcić postawę pracoholizmu lub wręcz przeciwnie, nie wywiązywać się z terminów, co podkopuje naszą pozycję na rynku. Jest też aspekt prowadzenia w pełni wszystkich elementów budujących własną działalność, a więc księgowość, sekretariat, marketing.  Czy podołamy tak rozległej specyfice naszej pracy?  Mamy jednak rozwiązanie!  Wypracowanie konsensusu między pracą na etacie, a byciem wolnym strzelcem, to coworking.

Idea i znaczenie słowa coworking

Coworking oznacza współpracę. Główna idea polega na ciągłym kontakcie i wymianie informacji, z ludźmi o podobnych doświadczeniach. Obracanie się w tym samym kręgu zawodowym, prowadzenie działalności opartej o jednakowe założenia i wzajemna wymiana propozycjami rozwoju, to właśnie coworking. Maksymalizacja korzyści jest tu celem nadrzędnym, który łączy potencjalnych konkurentów. Najprościej osiągnąć taki poziom zaufania korzystając z jednego pomieszczenia, to również ogranicza zagrożenia jakie wynikają z pracy we własnym domu oraz wysokie koszty utrzymania biura. Coworking, opiera się na współpracy nie tylko na płaszczyźnie biznesowego pola działania, ale także wspólnego dzielenia posiadanych informacji. Typowa współpraca coworkingowa, mówiąc w prostych słowach, to wynajęcie przestrzeni  biurowej, wraz z pełnym wyposażeniem przez większą liczbę freelancerów oraz dzielenie się doświadczeniem i pomysłami oraz kontaktami pomocnymi w jej prowadzeniu. Pojęciem coworkingu określić można również wirtualne biura, które działają na tych samych zasadach, a obsługa odnosi się do naszej pracy, którą wykonujemy w dowolnym miejscu. To też korzystanie z usług zewnętrznych firm, specjalizujących się w obsłudze poszczególnych segmentów prowadzenia działalności. Dla przykładu, biuro rachunkowe reprezentująca twoje interesy oraz szukające rozwiązań prawnych w zwiększaniu  oszczędności i doradztwie podatkowym, bez konieczności osobistego kontaktu.

Jak w ulu, czyli startupowy rój specjalistów

Coworking w strefie startupów, to bardzo wygodne rozwiązanie dające nam większe możliwości rozwoju, korzystanie z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów i znacznie niższe koszty rozpoczęcia działalności. Decydując się na startup w takim wydaniu ,masz zatem do dyspozycji w pełni wyposażone biuro, z dostępem do nieograniczonych informacji branżowych.  Masz szanse uczyć się od współpracowników i otrzymujesz rzetelne informacje z pierwszej ręki. Coworking daje nam też dodatkowe atuty, których nie uzyskamy w typowej wersji biurowej, a mianowicie firmy, które proponują rozwiązania z zakresu dzielenia powierzchni pracy, często angażują się w rozwój naszej działalności, oferując przy tym szkolenia i konferencje, zwiększające nasze kompetencje w zakresie specjalistycznym  oraz ogólnym jak choćby psychologia biznesu. Startaup w wersji coworking, w pierwszym odczuciu może wyglądać nieco chaotycznie. Specjaliści różnych dziedzin pod jednym dachem, czy to może się udać? Rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która obsługuje freelancerów w interesującej nas płaszczyźnie, wówczas zyskujemy jeszcze więcej.

specjaliści w coworking space

Wspólna praca w coworkingu

Coworking to doskonały sposób na budowanie społeczności biznesowej.  Razem, a jednak osobno! Tak określić można sposób funkcjonowania w ramach tej społeczności. Posiadasz już swoje biurko, skupiasz się na własnych zadaniach, ale cele nadal pozostają wspólne.  Celem jest rozwój działalności gospodarczej, którą wszyscy zdecydowali się otworzyć. Wyposażenie biura, także  jest do dyspozycji każdego korzystającego z tej formy obsługi biurowej, spotkanie przy filiżance kawy jest więc codziennością. Mimo to nadal nie masz szefa i sam sobie stawiasz granice. To połączenie wszystkich korzyści płynących z pracy na etacie z freelancingiem, połączenie które znane jest na całym świecie, a od niedawna zyskuje uznanie również w Polsce. Model biurka na wynajem, powstał w 2005 w USA i błyskawicznie rozrósł się na pozostałe kraje, które chętnie wkraczają na ścieżkę samozatrudnienia w grupie. Fenomenem wspólnej strefy pracy, dla wolnych strzelców jest przede wszystkim minimalizacja kosztów oraz nakreślenie stałych godzin pracy, które ciężko osiągnąć wykonując ją w domu. Nic nas przecież nie powinno rozpraszać. Przy czym  mamy pełną swobodę działania, a odczuwanie stresu związanego z posiadaniem zwierzchnika zostaje wykluczone. Tu nikt nie patrzy Ci na ręce i nie potrzebujesz L4, by zrobić sobie Day Off.

Możliwość prowadzenia wirtualnego biznesu

W związku z dynamicznym rozwojem małych przedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych, wytworzyła się potrzeba na tworzenie przestrzeni biurowych. Oczywistością jest, ze każdy z nas może zainwestować środki w wynajem biura, jednak często jest ono nam zbędne w takiej formie. Potrzeba posiadania adresu firmy lub jej filii narzuca nam jednak konieczność poszukania alternatywy. Są nią właśnie wirtualne biura. Firmy udostępniające nam swój adres lub służące gabinetami, salami konferencyjnymi i innymi przestrzeniami  biznesowymi, nawet na godzinę, zmniejszają koszty i pozwalają na zaprezentowanie swojej działalności w profesjonalnym wydźwięku.

biuro na odległość

Stała i  niezmienna opłata wyklucza konieczność kontrolowania rachunków mediów, a opiera się jedynie na kwocie za proponowane usługi. Jest ona zdecydowanie niższa niż tradycyjne podejście do tematu i zapewnia pełną mobilność biznesu. Drugą opcją wirtualnego biura jest pełna obsługa korespondencji, księgowości i wszelkiej innej dokumentacji, poprzez zatrudnienie zewnętrznej firmy, która wykona ją bez osobistego kontaktu. Od niedawna w zakres obowiązków wynajętego w ten sposób biura, wchodzi także reprezentowanie klienta. To jednak wymaga pełnego pełnomocnictwa, a przykładem może być kancelaria prawnicza, wspierająca działania przedsiębiorstwa. To także ogranicza nasze koszty, co w dobie ogromnych kosztów prowadzenia działalności jest jednym z najistotniejszych czynników.

Jak widać propozycji coworkingu jest wiele. To co łączy je wszystkie to oczywiście ograniczenie kosztów i wygoda jaką daje nam taki model współpracy. Jego zakres możemy w prosty sposób dostosować do naszych potrzeb i korzystać tylko z konkretnego pola, na którym nie czujemy się jeszcze pewni. Coworking jest alternatywą dla pracy w domu i w biurowcach wielu gałęzi przemysłu, który w coraz większym stopniu zagarnia rynek biznesu na całym świecie. Korzystający z tego modelu zachwalają wszystkie jego elementy, nie odnajdując przy tym minusów. Współpraca specjalistów różnych dziedzin pod jednym dachem wciąż znajduje nowych zwolenników. Czy to dobre wyjście? Po wypróbowaniu określmy sami, swoje stanowisko!