Redaktor na freelansie - wady i zalety pracy na własną rękę

Praca etatowego redaktora posiada szereg wad. Do jej głównych mankamentów należą przede wszystkim 8 godzinny dzień pracy, a także codzienne dojazdy do biura. Wszystko to sprawia, że w efekcie redaktor na etacie pracuje nawet 10 godzin dziennie. Czas, który poświęcamy na pracę ma spore znaczenie przy wyborze danej formy zatrudnienia. W przypadku freelancingu nie tracimy go bowiem na dojazdy do pracy. Obowiązkiem dobrego redaktora jest także nieustanne doskonalenie swoich umiejętności. Aby stworzyć swoją markę i renomę należy poświęcić wiele lat na ulepszanie i ćwiczenie swojego warsztatu.

Redaktor online

Praca etatowa na stanowisku redaktora nie zawsze daje także możliwość rozsławienia swojego nazwiska. Często bowiem zdarza się, że artykuły czy newsy nie ukazują się pod naszym nazwiskiem. Ma to także znaczenie przy pisaniu treści na serwisy internetowe. Zleceniodawcy często bowiem proszą o niepodpisywanie się pod danym artykułem. Przez to czytelnicy w praktyce nie dowiadują się, kto jest autorem czytanych przez nich treści. Problem ten nie dotyczy freelancingu. W jego przypadku zleceniobiorca ma bowiem wybór, czy pisać anonimowo tekst, czy też odmówić zlecającemu.

Redaktor - freelancer

Nie poleca się rozpoczynania przygody z freelancingiem osobom niedoświadczonym w pracy redaktora. Mogą to oni zrobić tylko w przypadku, kiedy jednocześnie kończą studia i nie mają możliwości na podjęcie regularnej pracy etatowej. Osoby, które zdecydują się na taką formę pracy zarobkowej muszą mieć jednak świadomość, że początkowo zarobią na niej mniej niż na etacie. Większość serwisów internetowych szukających osób do pracy zdalnej oferuje bowiem dość niskie stawki. Aby uzyskać z tego typu pracy godziwe wynagrodzenie musimy mieć więc co najmniej kilku stałych zleceniodawców. Jest wielu freelancerów, którzy zarabiają na pracy zdalnej większe pieniądze niż na etacie, jednak należą oni do mniejszości i wyższe płace zawdzięczają sobie latami ciężkiej pracy.

Praca freelancera niestety jest także związana z ciągłym ryzykiem braku zleceń. Zmusza to freelancera do nieustannego poszukiwania nowych zleceniodawców oraz konieczności posiadania ich co najmniej kilku jednocześnie. Zdarzają się bowiem okresy, kiedy zleceń nie brakuje i muszą oni odmawiać przyjęcia kolejnych, ale są też takie miesiące, kiedy nie ma nic do zrobienia. Jest to więc dobra opcja dla osób młodych, które jeszcze nie mają na utrzymaniu własnej rodziny.

praca z biurze coworkingowym dla redaktora

Redaktor i… praca zdalna

Kolejną wadą pracy na własny rachunek jest także brak unormowanych godzin pracy oraz płatnego urlopu. Często bowiem zdarza się tak, że freelancer dostaje zlecenie do wykonania wieczorem czy w weekend i aby nie stracić klienta musi je przyjąć i jak najszybciej zabrać się za ich realizację. Praca freelancera wiąże się także z koniecznością samodzielnego odprowadzania składek na ZUS i podatków. Co prawda, w ciągu pierwszych 2 lat od otwarcia działalności gospodarczej płacimy niższe składki w wysokości 400 zł, ale później wzrastają one do 1000 zł miesięcznie i muszą być uregulowane w terminie nawet jeśli w danym miesiącu mieliśmy niewiele zleceń.

Aby pracować na własny rachunek założenie firmy nie jest niezbędne. Można bowiem pracować jako freelancer także jako osoba fizyczna. Jednak osoby, które poważnie myślą o swojej przyszłości powinny jak najszybciej pomyśleć o założeniu własnej firmy. Tylko w ten sposób zagwarantują sobie bowiem pewną emeryturę na starość.

Mimo, że początki są dość trudne, nie należy się zniechęcać do freelancingu na starcie. Po pewnym czasie bowiem, kiedy klienci poznają się na naszych umiejętnościach, zaczniemy zarabiać godziwe pieniądze pracując na nie znacznie mniej niż na normalnym etacie. Taki model pracy zawodowej będzie także idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie niezależność i elastyczność.

Etat + freelancing kluczem do sukcesu redaktora?

Okazuje się, że idealnym rozwiązaniem może być połączenie pracy etatowej redaktora z freelancingiem. Dzięki temu zatrudniając się do regularnej pracy osoby mniej doświadczone będą miały możliwość wykorzystania zdobytej na studiach wiedzy w normalnej pracy mając przy tym zagwarantowane wszystkie składki i świadczenia należne osobom pracującym na etacie. Po pracy natomiast mogą na własną rękę szukać zleceń jako freelancer. Taki model pracy zarobkowej jest niestety związany z większą ilością pracy dziennie, ale po pewnym czasie pozwoli nam podjąć właściwą decyzję co do formy zatrudnienia, która nam najbardziej odpowiada.