Wolne zawody, freelancerzy, czyli pracownicy coworking space

W ostatnim czasie w mediach dość głośno jest o wolnych zawodach. Niestety mówi się o nich także w świetle zmian, które miałyby na celu ograniczenie samozatrudnienia. Tymczasem wolny zawód na ogół wykonują specjaliści w swoich dziedzinach. Są to osoby, które ze względu na specyfikę swojej pracy, mogą i powinny nawet współpracować z wieloma podmiotami gospodarczymi - tłumacze, radcowie prawni czy dziennikarze. Wolny zawodów to określenie, które jeszcze nie doczekało się swojej wyczerpującej definicji w słowniku pracowniczym. Zwykle wskazuje się w tym przypadku na wspólną i akceptowalną definicję tego zawodu. Wolny zawód oznacza, że praca odbywa się na własny rachunek. To rodzaj działalności gospodarczej, który daje szansę na samodzielne prowadzenie własnej firmy jednoosobowej. Z usług księgowej można korzystać zewnętrznie. Wolny zawód uprawiają specjaliści wykonujący prace na zasadzie umowy między dwoma firmami.

Wolny zawód

Nie każdy człowiek potrafi pracować w pełnym wymiarze godzin i spędzać w biurze każdego dnia 8 godzin. To praca męcząca i wymagająca stałego skupienia. Coraz więcej osób chce samodzielnie ustalać sobie godziny pracy oraz decydować o tym jak długo będzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Wolny zawód = freelancer

Wolny zawód czy freelancer ot określenia dla wielu osób brzmiące wręcz nierealnie. Jednak dzięki wielu zmianom na rynku pracy jest to jak najbardziej możliwe. Dzisiaj wiele osób decyduje się na rezygnację z pracy na etacie oraz z umowy o pracę/ Zatrudniają się jako wolni strzelcy lub freelancerzy. W ten sposób mogą pracować osoby wykonujące wolne zawody np.l architekci czy informatycy. Mają oni możliwość pracowania na zlecenie. Taka praca jest bardzo wygodna i komfortowa dla wielu osób. Freelancer sam ustala sobie termin wykonania zlecenia, pracuje w domu, a w międzyczasie może zajmować się dzieckiem, wyjść na spacer czy spotkać się ze znajomymi. Praca wolnego strzelca ma tez wiele innych zalet.

wolny zawód informatyk

Freelancer sam sobie wycenia zlecenia, bo wie ile czasu dane zadanie my zajmie i ile wysiłku trzeba w wykonanie zadania włożyć. Jest wiele wolnych zawodów. Ta lista cały czas rośnie.

Wolny zawód - lista

Oczywiście w tym przypadku na czele znajduje się branża artystyczna. Wśród wolnych zawodów pracują fotografowie, kamerzyści, malarze, dekoratorzy wnętrz, rzeźbiarze, projektanci mody itd.Te osoby mogą pracować na wielu imprezach okolicznościowych, podczas tworzenia filmów, a także w czasie urządzania domu czy mieszkania.

Wolny zawód informatyk

Drugą branżą, gdzie pracuje wielu freelancerów jest od lat informatyka. Do tego grona zaliczają się programiści, graficy komputerowi, specjaliści od projektowania oraz tworzenia stron www oraz ich pozycjonowania. Takie osoby pracują chętnie z firmami oraz osobami prywatnymi.

Gdzie jeszcze pracują freelancerzy? W branży ekonomicznej coraz więcej jest księgowych, którzy pracują właśnie jako wolni strzelcy. Nie można też zapomnieć o strefie literackiej. Wolnym strzelcami często są pisarze, dziennikarze oraz copywriterzy. To nowoczesny sposób pracy, który ma wiele zalet, a przez to coraz większą liczbę zwolenników. W przyszłości będzie podobnie, a więc liczba freelancerów będzie rosnąć.