Wygodna lokalizacja biura coworkingowego to nie wszystko

Decydując się na wynajem powierzchni biurowej przede wszystkim stawiamy na lokalizację: zależy nam, by nasza firma miała siedzibę w centrum lub w prestiżowej okolicy. To zrozumiałe, bowiem lokalizacja ma duży wpływ na to, w jaki sposób postrzegają nas klienci. Wiele czynników wpływa jednak również na nasz komfort pracy - na co zatem zwrócić uwagę podczas poszukiwania biura do wynajęcia?

Dobry klimat biura to podstawa

Choć wydaje się, że biura coworkingowe różnią się znacznie od tradycyjnej pracy biurowej, możemy jednak wskazać wiele podobieństw. I w jednym, i w drugim przypadku pracujemy w określonym miejscu przez znaczną część dnia. Dlatego nasza przestrzeń musi być odpowiednio zaaranżowana i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o pracownikach etatowych, czy też wynajmujących biurko na godziny. Wygodne biurko i fotel to absolutne minimum, które jest niezbędne do tego, byśmy w ogóle mogli rozpocząć pracę. Wbrew pozorom również klimat biura jest bardzo istotny: zarówno bezosobowe i nieprzyjazne wnętrza, jak i ciasne kliki skutecznie zniechęcają do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.

Wybierajmy zatem pomieszczenia z delikatnym i dyskretnym wystrojem, jasne i dobrze oświetlone. Jeśli na ścianach znajdują się wyłącznie zacieki po farbach, a meble wyglądają na mocno eksploatowane zastanówmy się, czy w tej samej cenie nie otrzymamy czegoś o wiele lepszego od konkurencji. Wybierając lokalizację sprawdźmy, kto pracuje w pozostałych biurach i jak wygląda codzienna praca w danym budynku. Jeżeli w ramach wybranego pakietu możemy liczyć na korzystanie nie tylko z biura, ale również kuchni i pokoju do relaksu, a pracownicy chętnie spotykają się na wspólną przerwę kawową - to miejsce jest warte bliższego poznania. Duże znaczenie ma też konakt z recepcją, bowiem w ramach usług wynajmu biura możemy korzystać z adresu siedziby - warto sprawdzić, czy możemy liczyć na profesjonalną obsługę. Jeżeli całość robi na nas dobre wrażenie i odpowiada nam klimat panujący w danym miejscu, zdecydowanie warto rozważyć taką lokalizację.

Wystrój coworkingspace ma znaczenie

Jeżeli zamiast biura wybieramy wynajęcie części pomieszczenia i pracę w coworkingspace, dobrze przyjrzyjmy się nowemu miejscu pracy przed ostateczną decyzją. Jeśli nie wygląda ono zachęcająco, zastanówmy się, czy będziemy w stanie spędzać tutaj osiem - a często nawet więcej - godzin dziennie. Kiepskie oświetlenie, szarość za oknem oraz nieprzytulne wnętrze zniechęcą nawet najbardziej entuzjastycznych pracowników. Posiadanie własnego biurka w biurze na stałe wiąże się z tym, iż możemy w pewien sposób ingerować w jego wystrój - oswoić go poprzez ulubione zdjęcie, kwiaty lub inne drobiazgi.

wygląd biura na godziny

W przypadku coworkingplace może się zdarzyć, że po wykupieniu pakietu godzin nie zawsze siadamy w tym samym miejscu, dlatego wnętrze powinno być zachęcające i odprężające samo w sobie. Jasne barwy na ścianach, delikatny motyw przewodni i dopasowane meble stworzą spójną całość i dodatkowo zachęcą nas do pracy. Poza estetyką liczy się także funkcjonalność, dlatego warto wykupić jedną próbną godzinę w danym miejscu i sprawdzić, czy odpowiada nam ono na dłuższy okres czasu. Czy łatwo jest nam się skupić? Czy naszej uwagi nie rozpraszają żadne niepotrzebne dekoracje czy elementy wystroju? Czy czujemy się dość swobodnie w danym miejscy i chętnie będziemy do niego codziennie przychodzić? Te i inne pytania posłużą nam do oceny naszego fragmentu przestrzeni, a odpowiedź na nie pozwoli wybrać najdogodniejszą dla nas opcję pracy.

Dostępność sal konferencyjnych na wynajem

Niewykluczone, że nie planujemy zwoływać kilkunastoosobowych konferencji, jednak warto wiedzieć, czy mamy taką możliwość w razie nagłej potrzeby. Wyposażona i odpowiednio urządzona sala konferencyjna będzie dużym atutem dla danej firmy. Dobrą praktyką jest przyznanie pierwszeństwa przy wynajmie lub rabatów coworkerom aktualnie wynajmującym pomieszczenia. W ten sposób zyskujemy dostęp do sali z rzutnikiem, odpowiednią ilością krzeseł i nagłośnieniem. Dodatkowo otrzymujemy także pomoc w zorganizowaniu cateringu i obsługę konferencji, jeśli zdecydujemy się na jej zwołanie. Warto zatem brać pod uwagę i ten czynnik, bowiem nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam skorzystać z dobrze wyposażonej sali.

Możliwość organizacji spotkań firmowych

Nasze idealne biuro coworkingowe powinno umożliwiać nam także organizowanie spotkań biznesowych. Jeżeli chcemy przedyskutować dany projekt, zaprosić kontrahentów lub wraz ze wspólnikami podjąć ważne dla firmy decyzje, potrzebujemy odpowiedniego miejsca. Dzięki szybkiemu rozwojowi firm coworkingowych obecnie możemy liczyć nie tylko na zamykany pokój z kilkoma krzesłami, ale również dostęp do kawy, herbaty oraz zaplecza kuchennego. Możliwość odgrodzenia się od reszty pracowników w naszym własnym biurze sprawi, że spotkania firmowe będą przebiegać sprawnie i szybko, a odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół pozwoli na efektywne spędzanie przerw w czasie pracy. Biuro jest naszą wizytówką, dlatego zapraszając zarówno współpracowników, jak i klientów warto zadbać, by pozostawiło na nich jak najlepsze wrażenie.