Wynajęcie biura - ile to kosztuje?

W obrębie większych polskich miast, biura coworkingowe nie są jak igły w stogu siana. Wprost przeciwnie: coraz intensywniejsza i konsekwentna konkurencja zmusza właścicieli podobnych przestrzeni do zapewnienia interesantom prawdziwie dogodnych warunków pracy. Jeśli Twoim zamiarem jest wynajem biurka na kilka godzin bądź cały miesiąc, bezwzględnym warunkiem realizacji tego zamiaru jest Twoje uprzednie zorientowanie się co do oferty biur, które funkcjonują w Twojej miejscowości. Jakich kosztów powinieneś się spodziewać? Nic dziwnego, że te zdeterminowane są przez wiele czynników.


Wynajem biura 


Właściciele przestrzeni coworkingowych niezwykle szybko i sprawnie dostarczają feedbacku w odpowiedzi na wymagania przedsiębiorców. Właśnie z tej przyczyny, potencjalni klienci mają możliwość wynajęcia biurka, lecz równie dobrze mogą także dostać do obrotu nieduże, choć całościowo urządzone biuro. Ta druga opcja znakomicie spełnia swoje zadanie, gdy decydują się na nią właściciele mniejszych firm. W takich okolicznościach, wynajęcie wyodrębnionej przestrzeni w biurze coworkingowym stanowi oszczędniejsze wyjście, aniżeli wynajem biura w całości - jest też w stanie pomóc odetchnąć budżetowi firmy w razie jej tymczasowych finansowych problemów. Jeśli zaoszczędzenie jest możliwe - dlaczego nie skorzystać?
 

Wynajem biura - cena 


Koszta wynajmu za metr kwadratowy mieszczą się w całkiem obszernych widełkach. Zależnie od adresu, miesiąc wynajmu wymaga uiszczenia 200-600 zł za biuro. Rzecz jasna, nieco więcej kosztuje wynajem wydzielonej przestrzeni – tutaj 400 złotych to koszt minimum. 

Zwróć uwagę na to, co dostajesz

Wynajęcie biurka wśród przestrzeni coworkingowej jest przy wynajmie biura posunięciem dość tanim; jednak nie wyklucza to faktu, że powinieneś mieć na uwadze to, co dostajesz w zamian. 

Dokładnie - spora rywalizacja na rynku powoduje, iż właściciele biur coworkingowych dokładają wszelkich starań, by zagwarantować swojej klienteli optymalne środowisko pracy. Do standardu należy choćby odpowiedzialność finansowa w związku z sekretariatem. Pracujące w nim osoby potrafią służyć pomocą w rozwiązaniu dowolnego problemu, nierzadko do ich zadań należy także obsługa concierge. Nieoceniona jest też pomoc techniczna – jest wskazane, by biuro coworkingowe zatrudniło na tym stanowisku osobę dyspozycyjną, która udzieli pomocy w rozwiązaniu problemów technicznych w chwili ich wyjścia na jaw.

wynajem biurka na godziny
 

Wynajem biura na godziny  
 

Cena wynajęcia biurka ma także ścisły związek ze sprzętem, który może zyskać status "dostępnego" dla osób zainteresowanych. To kwestia bardzo istotna - zdecydowanie nie zaszkodzi więc zapoznać się z konkretną ofertą biura coworkingowego właśnie w tym względzie. Oprócz drukarki, do wyposażenia może należeć chociażby kserokopiarka, skanery czy tablety. Nie należą do ewenementu takie przestrzenie coworkingowe, których zaprojektowanie dedykowane było architektom i projektantom, dzięki czemu ulokowane w nich biurka są naprawdę pokaźnych rozmiarów.  

Coś dla małych firm, coś dla dużych firm

Całkiem możliwe, że aktualnie Twoja firma nie jest wielka; być może realizujesz się w charakterze freelancera. Miej jednak na uwadze, że ta sytuacja nie należy do rzeczy równie naturalnych, jak wschód i zachód słońca i zawsze może ulec zmianie. Warto więc, byś zweryfikował, czy biuro coworkingowe, na które postawiłeś, ma w swojej ofercie także sale konferencyjne czy wydzielone przestrzenie; nadają się one na miejsca rozmów z potencjalnymi klientami. Nie powinieneś pominąć sprawdzenia, czy za użytkowanie wspomnianych pomieszczeń będziesz zobligowany ponieść dodatkowe koszty, czy może są już one wliczone w stały rachunek miesięczny.

Jeśli Twoim celem jest najlepszy wybór biura coworkingowego, nie możesz oczywiście zapominać o cenie, ale zarazem dokonać rozeznania, co i gdzie za zbliżone ceny zyskujesz. Jeśli Twoim oczkiem w głowie jest jedynie wysokość opłat, rozminiesz się ze swoim celem, jeśli na pewno jest nim wybór optymalnej oferty. Nie zapominaj, że istnieje tańsza możliwość niż wynajęcie biura; jeśli chodzi bowiem o wynajem przestrzeni coworkingowej, nie musisz martwić się o szukanie firmy sprzątającej, która miałaby odpowiadać za czystość i higienę w miejscu pracy.