Zalety wynajmu miejsca w przestrzeni coworkingowej

Mówiąc o rewolucji, która w ostatnich latach dokonała się na polskim rynku pracy, nie sposób nie wspomnieć o coworkingu. Idea wspólnej pracy narodziła się za wielką wodą i wygląda na to, że na dobre zakorzeniła się także w naszych rodzimych realiach. Właściwie nie mogło być mowy o innym scenariuszu wydarzeń. Długa lista zalet coworkingu sprawia, że taka koncepcja od początku była skazana na ogromny sukces.

Biura coworkingowe zaoferowały wygodną przestrzeń wszystkim osobom, dla których praca w domu stała się poważnym utrapieniem. Można powiedzieć, że jest to odpowiedź na potrzeby specyficznej grupy zawodowej, która w warunkach polskiego rynku pracy jest bardzo licznie reprezentowana. Oczywiście, pracownicy zdalni nie są większością spośród wszystkich Polaków zatrudnionych na etacie, nie zmienia to jednak faktu, że mówimy tu o sporej grupie. Do nich należy doliczyć także freelancerów, początkujących przedsiębiorców i start-upowców, którzy znajdują się dopiero na rozbiegu swojej kariery w świecie biznesu. 

Prestiżowy adres w centrum miasta

Wszystkie te osoby tworzą grono przedstawiające identyczną potrzebę, którą w tym przypadku jest komfortowa i profesjonalnie zaaranżowana przestrzeń do pracy. Owszem, charakter działalności tych jednostek sprawia, że swoje obowiązki mogą wykonywać we własnym mieszkaniu lub domu, jednak taki styl pracy rodzi sporo niedogodności, które z czasem stają się nie do zniesienia. Alternatywą może być oczywiście własne biuro, jednak ze względu na wysokie koszty taka opcja jest daleka od idealnej. Skoro pojawił się popyt, rynek musiał odpowiedzieć podażą. 

Dla osób, które dopiero rozkręcają swój biznes, niezwykle istotne są kwestie wizerunkowe. Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to stare powiedzenie z dużą dozą swobody można przenieść do świata przedsiębiorców i start-upowców. Zastanówmy się przez chwilę, czy firma X będzie postrzegana jako poważny gracz w chwili, gdy jej CEO wręczy kontrahentowi wizytówkę, na której widnieje adres wskazujący na sypialniane osiedle blokowisk? Oczywiście, że nie. Sytuacja odwróci się o 180 stopni w momencie, gdy na tej samej wizytówce znajdzie się adres wskazujący na obiekt zlokalizowany na głównej arterii w ścisłym centrum miasta. Nie ma w tym nawet krzty przesady, takie szczegóły robią ogromną różnicę, która z całą pewnością przełoży się na realne korzyści. 

prestiżowa okolica Twojego biura

Ogromną zaletą biur coworkingowych jest fakt, że większość firm świadczący usługi z zakresu wynajmu biura ma w swojej ofercie opcję wirtualnego biura. Oznacza to, że za symboliczną opłatą (zwykle na poziomie kilkudziesięciu zł w skali miesiąca) możemy podpisać umowę, na mocy której do naszej dyspozycji zostanie udostępniony adres obiektu. W praktyce oznacza to, że nie musimy rejestrować firmy we własnym mieszkaniu, co rodzi szereg nieocenionych korzyści. Omówione wcześniej kwestie wizerunkowe to jedno, równie istotna jest ochrona prywatności. Domowy adres przedsiębiorcy w żaden sposób nie będzie powiązany z prowadzoną przez niego firmą, a to oznacza, że nie pojawi się w internetowych i fizycznych spisach firm. Należy także podkreślić, że na adres biura coworkingowego będzie trafiała cała firmowa korespondencja, co także ma niebagatelne znaczenie. 

Możliwość wymiany doświadczeń z innymi

Każda osoba, która przez pewien okres swojej kariery zawodowej pracowała w domu, z całą pewnością doświadczyła uczucia osamotnienia. Wbrew pozorom nie jest to błahy problem, potrzeby społeczne stawiane są w pierwszym rzędzie, a niezaspokojone z czasem wywołają uczucie zanurzenia, a stąd już tylko krok do frustracji. Nie ulega wątpliwości, że taki stan wywrze poważny wpływ na wydajność i w konsekwencji – także na efektywność wykonywanej pracy.

Biuro coworkingowe to miejsce, w którym obok siebie funkcjonują zawodowo przedstawiciele najróżniejszych prac, zresztą to właśnie stanowi fundamentalną podstawę idei wspólnej pracy. Możliwość podejrzenia stylu działania innych fachowców to ogromny atut dla każdej osoby, która zdecydowała się skorzystać z tego typu usług. Prawdziwa integracja odbywa się jednak poza coworking space. Każde biuro posiada bowiem wydzielone tzw. strefy relaksu, w których coworkerzy mogą odpocząć, napić się kawy i zamienić ze sobą kilka zdań. Stwarza to doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania wielu cennych kontaktów. To wszystko nie byłoby możliwe we własnych czterech ścianach. 

kontakty w biurze coworkingowym

Niska cena za wysoki standard

W przypadku biur coworkingowych doskonale sprawdza się zasada, według której można dostać wiele za niewiele. Godzina pracy przy biurku w coworking space to koszt rzędu kilkunastu zł, a należy podkreślić, że rezerwując miejsce na cały miesiąc cena może być jeszcze niższa. 

Co otrzymamy w zamian? Przede wszystkim biurko z odpowiednio dobranym oświetleniem, gniazdka do ładowania naszych elektronicznych narzędzi pracy (komputera, tabletu, smartfona itp.) oraz dostęp do szybkiego łącza Wi-Fi. To jednak jeszcze nie wszystko, standardem jest profesjonalne wyposażenie biurowe, np. w postaci wydajnej kserokopiarki oraz faksu. W cenę wliczone są też wszystkie niezbędne materiały biurowe. Coworkerzy mogą też korzystać z sal konferencyjnych. 

Doskonale wyposażone są także wspomnienie wcześniej strefy relaksu. Ekspres parzący prawdziwą kawę (nie bliżej nieokreślony napój, jakim raczą nas automaty), komplety wypoczynkowe, a w niektórych przypadkach także konsole do gier i zestawy poczciwych gier planszowych – to wszystko sprzyja nie tylko relaksowi, ale także integracji.