Zakładasz jednoosobową działalność? Zapraszamy do coworking space!

Osoby czytające ten artykuł, z pewnością, nie trafiły na naszą stronę przez przypadek. Jeżeli jesteś zainteresowany treścią, to prawdopodobnie prowadzisz, albo masz w planach prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ma ona bardzo wiele zalet, jak i również wad, o których rozmawiać można bardzo długo, ale jak założyć własny biznes? Na co konkretnie należy zwrócić uwagę, aby nie zadręczać się stosami papierów, tylko przejść do tego co da nam pieniądze?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - definicja

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko to, co przynosi nam stały dochód i równocześnie zapewnia pracę, jest działalnością gospodarczą. W przypadku, jeżeli wykonywane przez nas zadania, za które otrzymujemy pieniądze pasują do powyższego opisu, to najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do zrealizowania naszego największego marzenia - pójścia do odpowiedniego urzędu i zarejestrowania działalności. Niektórym jednak wizyta w urzędach może się nie podobać, dlatego też istnieje możliwość wysłania formularza CEIDG-1 za pośrednictwem poczty, lub elektronicznie, z podpisem kwalifikowanym. Dla każdego przedsiębiorcy jest to najważniejszy element początkowy.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Po pozytywnym załatwieniu powyższej kwestii należy przystąpić do zdobywania numeru REGON i Numeru Identyfikacji Podatkowej. REGON służy przedsiębiorstwom do kontaktów z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. NIP natomiast jest konieczny do wszystkich kwestii związanych z podatkami, na przykład podatek od towarów i usług. Zdobyte numery powinny znaleźć się później na pieczątkach firmowych.

jednoosobowa firma koszty

Wreszcie przychodzi czas na to, co zdecyduje o opłacalności prowadzenia przez nas biznesu. Sposób opodatkowania jest dość trudnym problemem, z którym każdy przedsiębiorca musiał się kiedyś zmierzyć. Opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, albo karta podatkowa, to wszystkie możliwości, z których możemy skorzystać. Ponieważ sami nie posiadamy na tyle specjalistycznej wiedzy, aby mądrze wybrać, powinniśmy skorzystać z usług księgowych. Pomogą oni dobrać najbardziej efektywny sposób opodatkowania, który pozwoli na maksymalizację zysków.

Jednoosobowa działalność - koszty

Po załatwieniu wszystkich kwestii związanych z papierami, dokumentami i numerami, a także po pozytywnym rozpatrzeniu przez urzędy wszystkich formalnych spraw, czeka nas najciekawszy element prowadzenia działalności. Potrzebna nam będzie wiedza w zakresie prawa, księgowości, podatków, sposobów prowadzenia kampanii marketingowych, a także promowania własnej marki, co okazać się może najtrudniejsze. Kiedy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, to właśnie te aspekty mają decydujące znaczenie. Czy jesteśmy w stanie posiąść wiedzę na wszystkie te tematy?

Odpowiedź jest prosta - tak. Obecnie rynek oferuje szereg szkoleń w tym zakresie, zarówno tych darmowych, jak i w korzystnych cenach. Tego rodzaju rozwój pozwoli, aby nawet najmniejsza firma z Krakowa mogła zaistnieć na większym obszarze, jak na przykład cały kraj. Szkolenia pozwolą też na zdobycie praktycznych umiejętności pozwalających na radzenie sobie ze wszystkimi formalnościami i jednoczesne prowadzenie biznesu. Dostępne są również liczne czasopisma i literatura, która dadzą nam potrzebne informacje. Pomimo tego, że własne przedsiębiorstwo to wiele obowiązków, to warto je prowadzić ze względu na możliwości jakie nam ono daje, w porównaniu do pracy na etacie.