Samozatrudnienie - porady prawne dla Coworkingowców

Wykonujesz wolny zawód? Pracujesz w strefie coworkingowej? Sprawdź, jak bardzo korzystne dla Ciebie może okazać się samozatrudnienie!

Samozatrudnienie

Często zdarza się, że samozatrudnienie przedstawiane jest w mediach jako mało korzystne, stawiane niemal na równi z tak zwanymi umowami śmieciowymi. Nadmierna gloryfikacja pracy na etat sprawia, że wiele osób boi się tego rodzaju zatrudnienia, ponieważ jest ono nadmiernie demonizowane. Postaramy się udowodnić, ze niesłusznie. Oto najważniejsze powody, które świadczą o tym, że samozatrudnienie czasami może okazać się lepszym rozwiązaniem od etatu.

Kalkulator wynagrodzeń - samozatrudnienie

Bez wątpienia główną zaletą tej formy zatrudnienia są wyższe zarobki. Samozatrudnienie pozwoli osiągnąć wyższe przychody, niż osoby pracujące na umowie o pracę. 

Przykładowo, przy takim samym koszcie dla pracodawcy, osoba pozostająca na samozatrudnieniu musi odliczyć jedynie ZUS oraz podatek dochodowy. Jest to znacznie niższa kwota niż w przypadku umowy o pracę. Dodatkową zaletą jest również możliwość obniżenia podatku dochodowego generując tak zwane koszty uzyskania przychodu, czyli tak zwane "zakupy na firmę".

Samozatrudnienie a składki ZUS

Przedsiębiorca, który przez ostatnie 5 lat nie prowadził własnej firmy oraz nie współpracuje obecnie z przedsiębiorstwem, w którym pracował na etacie w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym, może płacić obniżone składki ZUS. Jest to tak zwany "mały ZUS", który pozwala obniżyć opłaty nawet o 500 zł w porównaniu ze standardowym. Ta kwota po prostu zostaje do naszej dyspozycji przez pełne 24 miesiące, a nawet w niektórych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do 25 miesięcy.

Samozatrudnienie a emerytura

Emerytura wynikająca z ZUS-u osoby pracującej na podstawie samozatrudnienia jest bez wątpienia niewielka, jednak z drugiej strony można to traktować jako zaletę. Otóż wzrost dochodów wynikający ze specyfiki pracy sprawia, że w naszej kieszeni zostaje więcej środków, które mogą być zainwestowane w przyszłą emeryturę. Dzięki temu mamy pełną dowolność jeżeli chodzi o wysokość odkładanej kwoty i jej przeznaczenie, w przeciwieństwie do standardowej emerytury w ZUS, która przykładowo przeznacza pieniądze podatników na reklamę swoich usług na międzynarodowych targach w Hanowerze.

Samozatrudnienie - transport

Kolejną bardzo istotną kwestią jest możliwość obniżenia podatku dzięki kosztom transportu. Jest to niemożliwe w przypadku tradycyjnej pracy na etacie. Współpraca w kilkoma klientami na zasadzie samozatrudnienia często rodzi konieczność regularnych dojazdów do ich domów czy siedzib, dzięki czemu można zaoszczędzić dodatkowe środki. Może to być więc na przykład amortyzacja samochodu, koszty napraw czy części zamiennych, opon, koszty paliwa, koszt biletów komunikacji miejskiej, rower czy skuter. Przedsiębiorca pracujący w tej formie może sam zadecydować, jaki środek transportu jest dla niego najbardziej korzystny. Podatek dochodowy jest obniżany każdym zakupem na firmę z tej kategorii.

Samozatrudnienie koszty

Podobna sytuacja jest w przypadku zakupu sprzętu, takiego jak na przykład komputer i niezbędne akcesoria, słuchawki, głośniki, meble biurowe czy smartfon. Każdy zakup tego typu może obniżyć podatek dochodowy osoby pozostającej na samozatrudnieniu.

podatek od samozatrudnienia

Samozatrudnienie a vat

Przy rozliczaniu kosztów należy pamiętać również o tym, że podatek VAT od sprzedaży może być pomniejszony o VAT od zakupów. Przedsiębiorca wystawiający fakturę sprzedażową, która została opodatkowana VAT-em, może obniżyć wysokość podatku, jeżeli posiada również koszty opodatkowane VAT-em, które dają takie prawo. W praktyce działa to w ten sposób, że możliwy staje się zakup bez podatku, na przykład laptopa firmowego.

Samozatrudnienie - podatek

Pracownicy pracujący na umowie o pracę czasami nawet nie są świadomi całego procesu rozliczania podatków, ponieważ odprowadzane są one przez jego pracodawcę co miesiąc. Samozatrudniony ma jednak możliwość płacenia podatków  (zarówno dochodowego, jak i podatku VAT) co kwartał. Dzięki temu można na przykład środki przeznaczone na spłatę podatków wpłacić na konto oszczędnościowe, co w skali roku może pozwolić zaoszczędzić wyraźną kwotę.

Samozatrudnienie - zalety

Należy pamiętać jednak, że samozatrudnienie to nie tylko podatki. To przede wszystkim wolność na rynku pracy, która pozwala na wykonywanie swojej pracy w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Oznacza to dysponowanie swobodą, dzięki której można łączyć ze sobą sprawy prywatne z zawodowymi.

Swoboda współpracy z innymi firmami

W przypadku pracy na etacie nie mamy pełnej możliwości osiągania dodatkowych dochodów. Można pracować na umowie o dzieło czy umowie zlecenie, jednak jednoczesne prowadzenie własnej firmy powoduje konieczność opłacania składek ZUS. W przypadku, w którym etat przynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie, jest to przede wszystkim składka zdrowotna, jednak przy płacy niższej, powinno się opłacić cały ZUS przedsiębiorcy.