Jak zmotywować się do samodzielnej pracy w biurze na godziny?

Praca jako freelancer, czyli osoba realizująca zlecenia, zamiast pracować na stały etat, nie jest wcale taka prosta. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej wolni strzelcy pracują we własnym domu. Oczywiście, istnieją również i takie sytuacje, że ktoś realizuje zlecenia wyłącznie dla jednej firmy, jednak ze względu na wygodę, brak obszernego biura, albo sporą odległość swoją pracę wykonuje w domu. Wydaje się, że zapewnia to niezbędny komfort, spokój, możliwość poświęcenia każdej sprawie maksimum czasu, a przy tym załatwienia pilnych spraw domowych. W praktyce jednak okazuje się często, że brak kogokolwiek obok siebie prowadzi jedynie do rozkojarzenia. Jeśli nikt nie czuwa nad naszą pracą, nikt nas nie motywuje, często najtrudniej się zmusić do wstania wcześniej, pilnego wykonania zadań, solidnego skupienia. Dlatego właśnie powstają biura coworkingowe. Jak się zmotywować do samodzielnej pracy?

Wolne zawody – nie takie proste zajęcie

W wolnych zawodach najgorsza jest konieczność samodzielnego zmotywowania się do szybkiego wykonania jakiegoś zlecenia. Zwykle gdy ma się na to więcej czasu, najtrudniej się skupić. Freelancerzy mają ogromny problem ze skupieniem się, ponieważ w domu najwięcej rzeczy nas rozprasza – począwszy od łóżka, w którym się śpi, poprzez telewizor, strony internetowe, książki, a skończywszy na wyjściu z domu, gdy jest ładna pogoda. Z tego powodu coraz więcej osób pragnie pracować w grupie i wynajmuje swoje miejsce w biurze coworkingowym. To przestrzeń, gdzie wynajmuje się biurka – dla siebie i dla swojej firmy. Obecność innych świetnie motywuje do pracy, a jeśli my musimy się zebrać, by pójść do biura, z pewnością aktywniej zaczniemy dzień, niż gdybyśmy mieli możliwość chodzenia bezustannie w piżamie po domu.
Kto pracuje w wolnych zawodach? Coraz więcej osób! To sposób bardzo wygodny, jako że sami jesteśmy w stanie wybierać sobie zlecenia, które nas interesują, zajmować się tym, co lubimy. Najczęściej freelancerzy to osoby studiujące lub zaraz po studiach, ale też takie, które założyły własną, jednoosobową firmę i same są sobie panem. To także pracownicy firm, które działają w sieci – na przykład copywriterzy, graficy komputerowi, dziennikarze internetowi, programiści, tłumacze, fotografowie, albo doradcy. Mowa tu więc przede wszystkim o zawodach twórczych i osobach, które lepiej działają gdy mają przestrzeń dla siebie, niż w trybikach zorganizowanych firm. Wiadomo jednak, że coś za coś – zyskując wolność, muszą jednocześnie bardziej postarać się o motywację do szybkiej realizacji swojej pracy. Inaczej są stratni, bo tracą dużo czasu, a efekty są średnie.

jak się motywować?

Metody automotywacji w pracy

W jaki sposób zmotywować się do pracy? Jeśli jesteśmy pełni pasji dla tego co robimy, jest to oczywiście proste – po pewnym czasie jednak w każdej pracy pojawia się swoista apatia. Jeśli jest wiele innych spraw do załatwienia, mamy jakieś problemy prywatne, albo jesteśmy zmęczeni, o wiele trudniej zasiąść do realizacji zadań na dany dzień. Praca w domu, czy też praca w biurze na godziny mają to do siebie, że nikt nie stoi nad nami, sprawdzając czy szybko robimy co trzeba. W związku z tym jesteśmy podatni na wszelkie formy rozpraszania. Automotywacja powinna zatem polegać na tym, że staramy się wstawać mniej więcej o określonej porze, by w godzinach rannych, na przykład zawsze między 8 a 9 rozpoczynać pracę. Prócz sytuacji, gdy mamy naprawdę dużo zleceń i z góry wiemy, że posiedzimy dłużej, warto ustalić sobie czas, gdy bezwzględnie kończymy pracę – na przykład między 16 a 17. Stałe godziny pracy, do których po pewnym czasie się przyzwyczaimy, pomogą nam lepiej się skupiać na realizacji zadań. Po prostu, gdy będzie nadchodziła określona pora mózg sam przestawi się na system „działanie”.
Aby zmotywować się do pracy, najlepiej pomyśleć zawczasu o profitach, jakie z tego będziemy mieć. Pomyślmy co będziemy mogli kupić, opracujmy sobie system nagród (na przykład jeśli zdołam dzisiaj wyrobić się wcześniej, to wyjdę wcześniej i pójdę do kina). Dzień zaczynajmy zawsze od ustalenia listy zadań, stopniowo – w trakcie jego trwania – odhaczając kolejne podpunkty. Nie zapominajmy o robieniu przerw, które przecież są konieczne, ażeby umysł poprawnie funkcjonował. Przejdźmy się do sklepu, zróbmy sobie gorącą czekoladę, zjedzmy ulubioną sałatkę itd. Takie małe rzeczy nastawią nas pozytywnie do wykonywania kolejnych zadań.

Zalety pracy w grupie – motywuj i zostań zmotywowany!

Pracując w grupie, można o wiele bardziej przyłożyć się do pracy. Choćby pytania w stylu „I jak Ci idzie? Skończyłeś?” będą stanowiły motywację do efektywniejszego działania. Widząc jak intensywnie inni pracują, mamy większy zapał do podobnego działania. Dlatego też praca wśród ludzi wpływa na nas bardzo pozytywnie – nawet jeśli w jednym biurze pracują osoby, które wykonują odmienne zawody. Po pewnym czasie wszyscy się znają, opowiadają sobie o swojej działalności, chwalą się nią, wspólnie wychodzą na kawę, czy też zajadają drugie śniadanie. Taki w pewnym sensie stały tryb życia w przypadku pracy bardzo się sprawdza. Zaletą biur coworkingowych jest możliwość pozostania w domu, jeśli źle się czujemy – nikt nam nie nakazuje przychodzić do pracy. Jednak na co dzień możemy odczuwać pozytywny wpływ innych ludzi na naszą motywację. 
W dobrze zorganizowanych biurach istnieją też specjalne miejsca, gdzie można się zrelaksować w razie potrzeby, popracować nad swoją kreatywnością rozwiązując zagadki, pozostając na jakimś kursie czy spotkaniu. Można sobie włączyć relaksującą muzykę, wyjść na papierosa, pomalować kolorowanki dla dorosłych, albo po prostu chwilę się pośmiać ze znajomym. Pamiętajmy, że w ten sposób nawiązujemy też kontakty biznesowe – w biurze pracują ludzie z wielu branż, z którymi znajomość może nam się kiedyś naprawdę przydać. Takie przestrzenie są zresztą aranżowane w żywych kolorach, pobudzających do pracy, z komfortowymi meblami i dobrym oświetleniem – nie musimy się o nic martwić. A jeśli inni nas motywują do pracy, to pomyślmy, że podobnie motywująco my działamy na innych. A to jest również bardzo przyjemne i pobudza do działania!