Idealne miejsce dla rozwoju startupu

Większość Polaków nadal stawia na pracę etatową, nie można jednak nie zauważyć, że samozatrudnienie staje się coraz popularniejszą formą zarobkowania. Każdego roku kolejne osoby porzucają korporacje na rzecz własnej działalności. Rozwój biznesu wymaga jednak właściwych warunków, a właśnie takie stwarza coworking. 

Idea coworkingu, czyli współpracy, od jakiegoś czasu z powodzeniem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej. Już od kilku lat ten specyficzny model prowadzenia działalności zyskuje coraz większą popularność także w polskich realiach rynkowych, co w dużej mierze wynika z boomu na rynku startupów. Młodzi wizjonerzy, którzy rozpoczynają pracę na własny rachunek, potrzebują rozwiązań stwarzających optymalne warunki dla rozwoju biznesu. Z drugiej strony ich oczekiwania kierowane są w stronę opcji oszczędnych, które nie nadwyrężą ograniczonego budżetu. W tym miejscu zaczyna się rola coworkingu. 

Korzystne warunki do rozpoczęcia własnej działalności

Nie jest tajemnicą, że dla osób rozpoczynających działalność na własny rachunek ważny jest każdy grosz. W przypadku działalności startupowej oszczędności nabierają szczególnego znaczenia, bowiem sama idea eksperymentowania w celu znalezienia optymalnego modelu biznesowego wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów. 

Wynajęcie własnego biura to dla aspirującego przedsiębiorcy spory wydatek. Zastanówmy się zatem, jakie mamy alternatywy? Może praca w domu? To rozwiązanie wydaje się być najtańszym sposobem na rozkręcenie działalności, jednak to tylko pozory. Owszem, pracując we własnych czterech kątach nie płacimy za wynajem przestrzeni, a i wydatki poniesione na zakup niezbędnego wyposażenia będą stosunkowo niewielkie. Ten temat warto jednak rozważyć w nieco szerszej perspektywie.

Koszty pośrednie wynikną w tym przypadku z mniejszej efektywności wykonywanych działań, do czego z całą pewnością przyczynią się początkowe problemy z rozgraniczeniem sfery prywatnej i zawodowej. Kolejna rzecz, mieszkanie bądź dom nie jest miejscem odpowiednim do odbywania spotkań biznesowych. Kwestie wizerunkowe są niezwykle istotne, zwłaszcza na początku działalności startupowej. Pomieszczenie biurowe należy zatem rozpatrywać w kategoriach inwestycji, jednak jej wysokość nie powinna wykraczać poza założony budżet.

coworking space

Biuro coworkingowe to jest to!

Rozwiązaniem, które stwarza warunki idealne dla rozwoju startupu, jest biuro coworkingowe. Co przemawia na korzyść takiej opcji? Odpowiedź jest dość prosta. Miejsce gromadzące początkujących przedsiębiorców, freelancerów oraz osoby zatrudnione na kontraktach sprzyja minimalizacji kosztów. Warto jednak zaznaczyć, że aspekt finansowy jest tu tak naprawdę tylko dodatkowym bonusem. 

Osoby, które na co dzień pracują w biurze coworkingowym, najczęściej zgodnie przyznają, że ogromną zaletę takiego rozwiązania jest możliwość przebywania w atmosferze pobudzającej kreatywność. Odosobnienie może okazać się znacznym problemem i nie ma w tym nic dziwnego – uczucie znużenia pojawi się prędzej czy później (z dużą dozą prawdopodobieństwa nastąpi to prędzej niż później), a to w prostej linii prowadzi do spadku efektywności i co za tym idzie – także produktywności. 

Każdy z nas przedstawia pewne potrzeby społeczne, przy czym w żadnym wypadku nie należy ich spychać do drugiego lub trzeciego rzędu. Kreatywne otoczenie, składające się z osób nastawionych na sukces, stwarza warunki stymulujące produktywność. Możliwość obserwowania przedsiębiorców reprezentujących różne gałęzie biznesu pobudza wyobraźnie i wskazuje różne ścieżki rozwoju.

Nie można też nie wspomnieć o networkingu. Wspólna przestrzeń daje możliwość nieskrępowanej wymiany poglądów, dzielenia się pomysłami i w konsekwencji – nawiązywania niezwykle cennych kontaktów. W ten sposób można pozyskać nie tylko kooperantów, ale także klientów. W początkowej fazie rozwoju takie możliwości są nie do przecenienia. 

Świeżo upieczony przedsiębiorca musi mieć na względzie kwestie wizerunkowe. Wsparcie profesjonalnego sekretariatu i możliwość skorzystania z sali konferencyjnej jest w tym przypadku standardem, nie wartością dodaną. Kalkulacja jest bardzo przejrzysta – dostosowane do indywidualnych potrzeb zaplecze biznesowe to ogromy koszt dla osób prowadzących własne biuro. Coworker ma je do dyspozycji o każdej porze. 

Pracuj kiedy chcesz – o warunkach w biurze coworkingowym

Kolejną zaletą coworkingu jest elastyczność, jaką oferuje takie rozwiązanie. Najbardziej typowym modelem jest w tym przypadku przestrzeń typu open space, jednak w chwilach, w których wymagany jest wysoki poziom skupienia, bez najmniejszego problemu można skorzystać z indywidualnego pomieszczenia. 

Potrzebujesz biurka na kilka godzin w tygodniu? A może szukasz miejsca do codziennej pracy? I w jednym i w drugim przypadku możesz liczyć na profesjonalne wsparcie biura coworkingowego. Firmy świadczące usługi z zakresu wynajmu przestrzeni biurowej zwykle dają możliwość skorzystania z aktualnie wolnego miejsca lub rezerwacji stanowiska na dłuższy czas.

Charakter prowadzonej działalności bardzo często wymusza konieczność pracy w różnych godzinach. Biura coworkingowe zazwyczaj funkcjonują w systemie 24-godzinnym, zatem osoby decydujące się na taką formę pracy nie muszą specjalnie modyfikować swojego grafiku i szukać kompromisów – swój dzień rozpoczynasz o dowolnej godzinie i zostajesz w biurze tak długo, jak potrzebujesz. 

Wynika z tego, że coworking stwarza idealne warunki dla rozwoju startupu. Elastyczne rozwiązania, redukcja kosztów oraz możliwość pracy w inspirującym środowisku – oto wszystko, czego potrzebuje początkujący przedsiębiorca!