Zakładasz startup w Krakowie? Znajdź swoją pierwszą siedzibę

Kraków to miasto, w którym start-upy powstają i rozwijają się wyjątkowo prężnie. Miasto zamieszkują bowiem przede wszystkim ludzie kreatywni i młodzi. Na 800 tysięcy mieszkańców aż 25% to studenci. Ponadto w Krakowie 20 000 osób pracuje w IT, co oczywiście jak najbardziej sprzyja rozwojowi start-upów. Wiele światowych firm to właśnie tutaj, a nie w Warszawie zdecydowało się wybudować swoje centra deweloperskie czy ośrodki badań. Kraków jest też stosunkowo niewielki i skoncentrowany, po centrum przemieszczać się można nawet pieszo. Przemawia za nim również atrakcyjne położenie na mapie Europy. Jest dobrze połączony z Berlinem, Wiedniem, Pragą, Bratysławą czy Budapesztem.

Powstające start-upy potrzebują oczywiście siedziby, co sprzyja rozwojowi rynku nieruchomości. Nie każdy rodzaj działalności można rozkręcić we własnym domu. Dlatego też założyciele młodych start-upów poszukują biur do wynajęcia o różnej wielkości. Coraz większą popularnością cieszą się również biura coworkingowe.

Biuro do wynajęcia w Krakowie

W Krakowie nie istnieje jeden określony ośrodek biznesowy, a więc biura do wynajęcia zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Powierzchnie biurowe najczęściej skoncentrowane są w rejonie wschodnich obrzeży miasta w pobliżu Ronda Mogilskiego i Ronda Grzegórzeckiego, obszaru wzdłuż ulicy Lublańskie i Opolskiej, w zbiegu ulic Armii Krajowej i Lea, dzielnicy Podgórze oraz na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w okolicach ulicy Jana Pawła II.

Poszukując biura dla młodego start-upu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Biuro ma być przede wszystkim funkcjonalne, a więc należy zastanowić się jakie będą potrzeby firmy także za jakiś czas, gdy się nieco rozwinie. Kolejną kwestią jest lokalizacja, od której zależy oczywiście cena, ale też i połączenie komunikacyjne. W przypadku startupów działających w obszarze IT niezwykle ważnym aspektem są też kwestie techniczne. Ponadto układ biura powinien dostosowany być do trybu pracy pracowników.

Rozwój biur pod wynajem w Krakowie

Rozwój biur pod wynajem w Krakowie jest mocno zauważalny. Wynika to przede wszystkim z dużego popytu ze strony firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W najbliższym czasie prawdopodobnie nie ulegnie to zmianie. W chwili obecnej w krakowskich centrach z kapitałem zagranicznych pracuje prawie 34000 osób, co jest najwyższym wynikiem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W samym roku 2014 popyt brutto wyniósł rekordową ilość 145 000 metrów kwadratowych. Jest to też jednak częściowo skutkiem niezaspokojonego popytu z roku poprzedniego, który związany był z niewystarczającą ilością dużych modułów biurowych.

startup Kraków

W Krakowie jak dotąd dominują międzynarodowe, duże korporacje. Coraz więcej jest też start-upów. W roku 2014 aż 69% całkowitego popytu na biura do wynajęcia dotyczyło firm z sektora usług dla biznesu. W tym samym roku podpisano ponad 40 umów dotyczących wynajęcia powierzchni większych niż 1000 metrów kwadratowych.

Przestrzeń coworking w Krakowie

Coworking jest ideą wspólnej pracy osób lub zespołów w przestrzeni jednego, przestronnego biura. Klienci korzystają przy tym z szeregu udogodnień. Coworking skierowany jest do osób, które nie chcą lub nie mogą pracować z różnych powodów w domu np. freelancerów. W biurze coworkingowym z powodzeniem przeprowadzić można konferencję, proces rekrutacyjne, prezentację, szkolenie czy nawet negocjacje handlowe z partnerem. To świetnie rozwiązanie również dla osób, które w mieście są tylko przejazdem i potrzebują w krótkim czasie dokończyć jakieś zlecenie w komfortowych warunkach. Biuro coworkingowe wynająć można bowiem też na godziny.

Biura coowrkingowe cieszą się coraz większą popularnością, rośnie więc ich liczba, także w Krakowie. Zaczynają z nich chętnie korzystając także młode start-upy. To dla ich założycieli szansa na skorzystanie z profesjonalnej przestrzeni biurowej przy znacznie niższym koszcie niż w przypadku samodzielnego wynajmowania lokalu biurowego.

 Rozwój startupu w coworkingowym mieście

Przestrzenie coworkingowe to miejsca, gdzie każdy może wynająć biurko do pracy. Najczęściej w biurach tego typu pracują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (freelancerzy z różnych profesji) oraz małe, raczkujące dopiero start-upy. Niekiedy więc w jednym pomieszczeniu pracują obok siebie przedstawiciele różnych branż i dziedzin. Oprócz biurka mają oni do dyspozycji przestrzeń służącą do relaksu czy kuchnię. Coraz częściej też firmy coworkingowe oferują swoim klientom możliwość przejęcia części ich obowiązków m.in. prowadzenie księgowości, oczywiście za dodatkową opłata.

Biura corowkingowe spotkać można w chwili obecnej już w każdym większym mieście. Moda ta jest ściśle związana ze wzrostem ilości start-upów. Wiele z nich, nie tylko w Polsce, zaczyna właśnie od wynajęcia kilku biurek w jednym z takich biur coworkingowych. Przestrzeń coworkingowa okazuje się mieć więcej zalet niż tylko oszczędność pieniędzy. Praca w takim miejscu wiąże się również bowiem z nawiązywaniem nowych znajomości i kontaktów biznesowych.