Praca w stylu digital nomad

Człowiek już od kilku dziesięcioleci nieustannie zmienia swój tryb życia, a także jego standard, co w dużej mierze jest przyczyną rozwoju technologii cyfrowej stanowiącą taran, jaki wbił się w monolit cywilizacji i skruszył wszelkie konserwatywne idee analogowego wszechświata.

Digital Nomad

Chociaż sam świat, na jakim żyjemy nie zmienił się w dużym stopniu, to człowiek przebrnął przez niesamowicie długą i ciężką drogę, a co więcej nadal wędruje w nieznane. Jego wędrówka jest powszechnie znana od tysięcy lat, czyli od momentu, gdy nomadowie zamieszkujący pustynie, przemieszczając się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pastwisk, utrwalili w cywilizacji wizerunek człowieka wędrownego.


Nomad i cyfrowe łąki..
 

Hasło ,,mobilność'' na stałe wpisało się w słowniki już dawno temu, a teraz funkcjonuje jako bardzo popularny w XXI wieku wyraz. Jest to efekt częstego korzystania z Internetu, który zmienił sposób myślenia, tworzenia i komunikacji międzyludzkiej. Dzięki temu w przestrzeni pojawił się nowy rodzaj współczesnego człowieka zwanego dziś Digital Nomad (dosłownie tłumacząc Cyfrowi Nomadzi). Cyfrowi nomadzi wykorzystują całkowicie wszystko, co skrywa się pod pojęciem mobilności. Podłączając się do sieci, zyskują jednocześnie możliwość szybkiej komunikacji, a także łączności, dzięki czemu mogą żyć, pracować i podróżować bez przerywania swojej wędrówki. Obecnie możliwa jest praca bez konieczności siedzenia przez osiem godzin przy jednym i tym samym biurku- dla cyfrowego nomady miejscem pracy oraz rozwoju stała się bowiem cała planeta.

digital nomad


Mój dom jest tam, gdzie wieszam swój kapelusz...

...a miejsce mojej pracy jest wszędzie, gdzie mam dostęp do WiFi. Obecnie dużo zawodów nie wymaga zupełnie docelowego miejsca zamieszkania, czy też biura ze stałym, niezmieniającym się adresem. Praca zdalna, czyli z dowolnego miejsca, dotyczy rzeszy ludzi, którzy przy wykorzystaniu swoich umiejętności i wiedzy, mogą mieć dostęp do źródła swojego zarobku niemal cały czas, bez konieczności opuszczania swoich czterech ścian. Marketingowcy, webmasterzy, programiści, graficy, copywriterzy – to lista ludzi, którzy nie są zmuszeni do bycia przykutym do swojego miejsca pracy. Korzystając ze zdobyczy technologii, można wykonywać swoje zadania niezależnie od miejsca pobytu, co jest ogromną szansą i możliwością realizacji pasji w zakresie podróżowania, poznawania obcych kultur, a także zdobywania bezcennego doświadczenia zawodowego na rynku międzynarodowym. Oczywiście nie dla wszystkich rysuje się to jako wspaniała perspektywa na przyszłość- stabilna praca, dom oraz wykonywanie obowiązków wśród znajomych twarzy to dla wielu priorytety i klucz do szczęścia. Oczywiście nie można zapominać, że świat mimo to staje się coraz bardziej dynamiczny, aktywny i płynny, co sprawia, że podróże stają się proste tak jak nigdy,a to z kolei niesie za sobą mnóstwo możliwości, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.Potrzeba tylko trochę odwagi oraz samozaparcia, które w przyszłości zaprocentuje nieprzeliczalnymi na pieniądze korzyściami.


Digital Nomad Jobs
 

Dla przeciętnego użytkownika pod pojęciem mobilności kryje się zwykle możliwość zabrania ze sobą aparatu telefonicznego do kawiarni. Dla cyfrowego nomady zaś oznacza to możliwość korzystania z wszystkiego w dowolnym miejscu oraz czasie, czyli krótko mówiąc- brak ograniczeń. Do kawiarni może on zabrać całe swoje biuro- gdyż wraz z dostępem do sieci, kawiarnia błyskawicznie może stać się jego miejscem pracy. Jednego dnia może pracować na słonecznej plaży we Włoszech, a już kolejnego korzystać z wynajętego biura w Berlinie. Mobilność wyznacza zupełnie nowe trendy- zdalnie można pracować, gdzie tylko się zapragnie, a jednocześnie udostępniać własne umiejętności dla klientów na całym świecie. Kształcące w zakresie poznawania obcych kultur podróże wnoszą do życia nie tylko doświadczenia, ale także świeżość, a także możliwość zdobywania bezcennych kontaktów i wykorzystywania innych opcji, jakie daje nam XXI wiek. Idea Cyfrowego Nomady to nic innego, jak romantyczna podróż przez kultury i miejsca połączona z innowacyjnością oraz kreatywnością człowieka zarówno odważnego, jak i dynamicznego.