Zalety wirtualnego biura

Koncepcja wirtualnego biura zdążyła już zgromadzić wokół siebie spore grono zwolenników. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rejestrację firmy pod wirtualnym adresem, co nie jest specjalnie zaskakujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści, jakie wynikają z takiego rozwiązania.

Samozatrudnienie niesie ze sobą masę zalet, nie można jednak powiedzieć, że taka forma zarobkowania jest pozbawiona jakichkolwiek wad. Z prowadzeniem firmy wiąże się też sporo obowiązków i wynikających z nich kosztów, które bez właściwej optymalizacji skutecznie pomniejszą osiągany dochód. Znaczną część miesięcznych przychodów mogą pochłonąć wydatki związane z wynajmem i utrzymaniem biura. 

Kiedy zdecydować się na wynajem wirtualnego biura?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność, dla której naturalnym miejscem funkcjonowania jest przestrzeń wirtualna, najczęściej bez większych problemów mogą zarejestrować firmę we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z wykonywaną pracą, jednak należy zaznaczyć, że sytuacja ta rodzi też sporo niedogodności. Jedną z nich są ewentualne wizyty urzędników państwowych w miejscu zamieszkania (raczej nieuniknione) oraz napływ firmowej korespondencji. Kolejna rzecz, rejestrując działalność gospodarczą pod adresem domowym w pewnym sensie decydujemy się na upublicznienie danych które powinny pozostać w sferze prywatnej. 

Wcześniej wspomnieliśmy, że rejestracja firmy pod adresem zamieszkania najczęściej nie rodzi większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na słowo „najczęściej”, bowiem zdarzają się sytuacje, w których może okazać się to niemożliwe. Zgłoszenie adresu w CEIDG musi być poparte dokumentem potwierdzającym prawo własności do lokalu lub pisemną zgodą jego właściciela na prowadzenie w danym miejscu działalności gospodarczej. Skuteczną przeszkodą będzie zatem brak woli najemcy na wykonywanie przez nas działalności w lokalu, który de facto nie należy do nas. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku trzeba pogodzić się z koniecznością wynajmu kosztownego biura. Istnieje bowiem sposób, który pozwala na łatwe wyeliminowanie wszystkich przedstawionych wyżej niedogodności. 

Wirtualne biuro jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mogą wykonywać prowadzoną działalność we własnych czterech kątach, jednak z dowolnego powodu nie chcą lub nie mogą powiązać adresu firmowego z domowym. W takiej sytuacji wystarczy skorzystać z usług jednej z działających w tej branży firm, aby móc cieszyć się prestiżowym adresem Dziennikarze, programiści, graficy, webmasterzy, przedsiębiorcy z sektora e-commerce – lista profesji, która na całym świecie korzysta z usług wirtualnych biur jest naprawdę bardzo długa. 

Korzyści jakie niesie za sobą wirtualne biuro

Sama koncepcja wirtualnego biura jest banalnie prosta. Pod tym określeniem kryją się firmy, dla których przedmiotem działalności jest udostępnianie adresu i obsługa biurowa firmy klienta. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca zyskuje adres, pod którym bez przeszkód może zarejestrować firmę, podczas gdy miejscem wykonywania działalności pozostaje np. jego mieszkanie lub dom. W praktyce taka strategia przekłada się na bardzo długą listę korzyści.

adres wirtualnego biura

Pierwszą pozycją jest redukcja kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynajem wirtualnego adresu stanowi ułamek kwoty, którą trzeba zapłacić za korzystanie z fizycznego biura. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu zł w skali miesiąca. W zależności od wybranego pakietu możliwe jest rozszerzenie usługi o pełną obsługę korespondencyjną, biurową oraz sekretarską. Można zatem powiedzieć, że w ramach usługi otrzymujemy nie tylko adres, ale także wykwalifikowany personel, który we właściwy sposób zatroszczy się o sprawy firmy, a wszystko to w cenie, która nawet w najwyższym pakiecie nie powinna przekroczyć poziomu kilkuset zł miesięcznie. 

Mówiąc o korzyściach wynikających z posiadania wirtualnego adresu nie można nie wspomnieć o prestiżu. Warto wiedzieć, że firmy, które świadczą tego typu usługi, zlokalizowane są w miejscach pożądanych przez każdego przedsiębiorcę. Z reguły są to centra lub biznesowe dzielnice największych polskich miast. Taki adres sprawia, że w oczach każdego kontrahenta firma wygląda na poważnego gracza, a taki status otwiera wiele drzwi i rodzi masę możliwości.

Nie bez znaczenia jest też ochrona prywatności swojej i pozostałych domowników. Powiązanie firmy z wirtualnym biurem sprawia, że adres zamieszkania nie będzie udostępniany w żadnej z działających baz danych.

praca zdalna

Praca w kraju, na odległość

Wirtualny adres stwarza też możliwość prowadzenia działalności w przypadku, gdy przedsiębiorca przebywa poza granicami kraju, a firmę chce prowadzić w Polsce. Podobnie wygląda to w sytuacji, w której wykonywana praca wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi. W takich okolicznościach nie ma najmniejszego sensu wynajmowania powierzchni, z której w praktyce i tak nie skorzystamy. Decydując się na usługi wirtualnego biura, działalność możemy wykonywać w dowolnym miejscu w kraju i za granicą i nie będzie to wiązało się z żadnymi niedogodnościami.

A co z sytuacją, w której zajdzie konieczność skorzystania z fizycznej przestrzeni? Określenie „wirtualny adres” nie oddaje w pełni zakresu tej usługi, bowiem do dyspozycji najemców udostępniane są także profesjonalne sale konferencyjne. Wystarczy tylko wcześniej zarezerwować jedną z nich.